Çalışan bir insanın günde ortalama 8 saati iş yerinde geçiyor. Bu kadar uzun zaman belirli bir hareket alanı ve dört duvar arasında çalışmak zaman zaman oldukça sıkıcı ve zor olabiliyor. Ancak bu tür durumlarla karşılaşmamak ve ya en aza indirmek sizin elinizde.

Çalışma alanınızı baştan yaratmak ve bunu yaparken daha verimli ve rahat çalışabilmek için dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Hadi gelin birlikte bunlara bir göz atalım:

Ofis Tasarımı

 

Ofis tasarımının çalışanları üzerinde etkili olduğu  bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Ofisinizdeki her şey sizi iyi veya kötü etkileyebilir. Bu nedenle öncelikli olarak ofis tasarımına dikkat etmelisiniz.
 

Bu konuda ilk göze çarpan detay ofisinizin rengidir. Renkler hem sizi yansıtır hem de sizi etkiler. Kullandığınız renk sizi verimlilik sağlayacağı gibi sizi olumsuz da etkileyebilir.

Ofislerde bu gibi durumlar için genellikle tarafsız bir renk olan beyaz kullanılır. Bunun sebebi değişime hemen ayak uydurması ve insanı motive eden bir renk olmasından kaynaklanır.

Aynı şekilde kırmızı renk ise insanda acıkma hissiyatı uyandırdığı için bu renk genellikle yemek sektöründe çalışanlar tarafından tercih edilir.

Hiç dikkat ettiniz mi? Hastanelerde genellikle mavi renk ve tonları kullanılır çünkü mavi gökyüzünün rengidir ve insana huzur verir. Tıpkı yeşil rengin insana güven vermesi gibi…

Bu yüzden ofisinizde kullanacağınız rengin insanı iyi anlamda etkileyen ve işinize yarayarak bir renk olması önemli.

Sıkıcı bir ofis demek çalışan için zorlu geçen saatler demektir. Belirli sınırlar içerisinde kalmak insan olarak yapımıza uymaz çünkü insan bedeni oturmaya değil hareket etmeye göre yaratılmıştır. Uzun bir süre oturmak ya da belirli dört duvar içinde sıkışık kalmak verimliliği etkiler.

Bu tür durumlarla baş başa kalmamak için günümüzde birçok ofisin tercihi olan açık ofis tasarımlarını tercih etmelisiniz. Bu hem çalışanlar arasında iletişimin güçlenmesini sağlayacak hem de bundan dolayı daha motive edici ve verimli çalışmalar yapılacaktır.

Ofis Malzemeleri

Ofisinizde kullandığınız malzemeler hem çalışanlarınız için hem de müşterileriniz için ilgi çekici olabilir. Hareket eden mobilyalar günümüzde oldukça popüler ve kullanışlıdır.

Yaptığınız işe göre ofisinizi dekore etmelisiniz. Dağınık ve karanlık, loş ortamda çalışmak hem çalışanların uykusunu getirir hem de verim düşürür. Bilimsel araştırmalara göre aydınlık bir ortamda çalışmak kişileri daha iyi etkiler ve daha başarılı olmasını sağlar. Ofisinizin havadar olması aydınlık ve ferah olması kadar önemli bir etkendir. Çünkü klima sizi havasızlıktan kurtarmaz.

Ergonomik Ofis Koltuğu

Uzun süre oturmak  fizyolojik sorunlara da yol açar. Tansiyon, Tip-2 diyabet gibi hastalıkların temel sebebi hareketsizliktir. İşyerinde oturduğunuz koltuk da bunda büyük bir etkendir.  Uzun süre oturarak çalışılan durumlarda  omurga zedelenmesi bile yaşanabilmektedir.

 Ofis koltuğu  seçerken fiyatını göz önünde bulundurmanın dışında, asıl dikkat etmeniz gereken rahatlığı ve ergonomik yapısıdır.  Çünkü Ofis koltukları  iş yerinde üzerinde en uzun süre vakit geçireceğiniz eşyadır.

Sağlıklı, rahat ve konforlu bir çalışma ortamı dileriz.

Kansas Ofis Koltuk Takımı


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir