Bayram tatilinin başlamasına çok az zaman kaldı. hazırlıklar çoktan başladı. Uzun süre işten uzakta olacağınız tatilin, işiniz tarafından bölünmemesi ve tatile hazırlık için birkaç önerimiz var. 

1.Yapılacaklar Listesi Hazırlayın

Her ne kadar sıkıcı ve bunaltıcı gelse de hazırlık listesi işlerinize daha kolay odaklanmanızı sağlar. Planlı hareket etmek her zaman daha hızlı hareket etmenizi, seri bir şekilde tamamlamanızı sağlar.  Öncelikle listeyi hazırlarken işlerinizin önemlilik sırasına göre yaptığınızdan emin olun.

2.Kahve/Çay Molalarında Daha Az Vakit Harcayın

Bütün gün ofiste oturarak çalışmak hem sıkıcı hem de zor farkındayız. Bayram tatili öncesi işlerinizi bitirmek için birazcık dişinizi sıkmanız gerek. Sigara, çay ve kahve molalarını azaltın ve kendinize hedefler koyun. Örneğin; elinizdeki iş bitmeden çıkmayın ve bittikten sonra kendinizi bir kahve ile ödüllendirin.

3.İnternette Gereksiz Vakit Harcamayın

Sabahları ofise geldiğimizde ilk iş internetten haberlere ve sosyal medya mecralarına hepimiz bakıyoruz. Bazen kısa süren bu haber turlarına kendimizi kaptırdığımız oluyor. Bu gibi durumlar ile zaman kaybetmemek için kendinize belirli bir süre izin verin. Mesela sabahları sadece yarım saat ve ya 15 dakika haberlere göz atın ve işinize dönün. Kendinizi videolarda kaybetmeyin. Mümkün olduğunca işinize odaklanın ve gereksiz zaman harcamalarından kaçının.

4.Motive Edici Müzikler Dinleyin

İş yaparken enerjinizi yüksek tutacak müzikler açın. Yer yer sakin müzik dinleyin ve işinize odaklanın. İyi ve doğru müzik hem sizi motive edecek hem de zamanın hızlı geçmesiniz sağlayacaktır.

5.Uykunuzu İyi Alın

Denklem oldukça basit. İyi bir uyku eşittir verimli çalışmak. Eğer oldukça yoğun bir gün geçirecekseniz bir gece önceden erken yatıp uykunuzu almakta fayda var. Uykusuzluk işi odaklanmada sorunlar çıkarır ve düşünmenizi, fikir yürütmenizi zorlaştırır. Yoğun bir gün için en büyük düşman uykusuzluktur. Kahve her ne kadar geçici bir çözüm olsa da uzun vadede kurtarmayabilir.

6.Gereksiz Telefon Konuşmalarından Kaçının

Önemli bir işin ortasındayken o da ne? Arkadaşınız arıyor ve siz de açıyorsunuz. Yapılan büyük hatalardan birisi de uzun ve gereksiz telefon konuşmalarıdır. İşiniz bitmeden mümkün oldukça acil olmayan telefonlara keyfi bir şekilde cevap vermeyin. Israrla aramaya devam eden arkadaşınıza şu an müsait olmadığınızı gün içinde ona geri dönüş yapacağınızı söyleyin. İşiniz bittikten sonra dilerseniz kısa bir süre görüşme yapabilirsiniz. Ofisten sonra tüm zamanlar sizin!

7. Düzenli Çalışın

Çalışma ortamının düzenli olması, hem bir profesyonellik, hem de bir kolaylıktır.  Ofis masası düzenini sağlayabilmek için raflar, kalemlik, evrak havuzu, dosya düzenleyici gibi pratik yardımcılar kullanabilir. Birbiri ile alakalı  eşya ve evrakları gruplandırabilirsiniz.

Ayrıca kablo kanalı gibi ürünlerle de masadaki gereksiz kablo kalabalığını düzene sokmuş olursunuz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir