Yurt dışında çalışmak kimilerini cezbederken, kimileri olumsuz yanlarından dolayı bu düşünceden uzak durmaktalar. Göreceli bir yaklaşım olan yurt dışında çalışmanın artı ve eksilerini sizler için araştırdık. Karar sizin diyerek araştırmamızın sonuçlarını sizlerle paylaşalım.

Kimisi için hayal kimisi için fırsat olan yurt dışında kariyer yapmanın kişisel ve iş hayatınız için avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Avantajlarının başında ve en önemlisi yeni bir dil öğrenmek ya da bildiği dili daha da geliştirmek ve güncellemektir. Daha güzel olanı ise birden fazla dilin konuşulduğu ülkede çalıştığınızda bir başka dil öğrenme fırsatı yakalayarak kariyerinize yeni başlıklar ekleyebilirsiniz. Ülkenize geri dönmek istediğinizde ise öğrendiğiniz diller size önemli avantajlar sağlayabilir.

Yurt dışında çalışmanın başka bir olumlu yanı da farklı yerler görüp yeni kültürleri tanımaktır. Bakış açınızı değiştirecek olan bu kararınızla iş hayatınızdaki pozisyonunuz dahi değişebilir. Farklı bakış açılarından bakmak analiz yeteneğinizi geliştirerek çalıştığınız sektörde hangi projelerin başarıya ulaşıp ulaşamayacağı hakkında öngörüde bulunmanızı sağlayabilir. Ancak madalyonu diğer yüzünde, farklı kültürlere ayak uydurmakta zorlanabilme olasılığının bulunmasıdır. İş hayatınız için de geçerli olan uyum sorunu, yurt dışında çalışmanın dezavantajları arasında saymak mümkündür.

Farklı avantajlardan bir diğeri de ajandanızdaki network gelişmesi olacaktır. Değişik sektörlerden ve dünyanın çeşitli ülkelerinden tanıyacağınız yeni insanlarla, farklı projelerde bulunma ve işinizi değişik kulvarlara taşıma imkanı yakalayabilirsiniz.

Çalışmak istediğiniz farklı ülkede eğitim fırsatlarını da değerlendirerek yüksek lisans ya da diğer eğitimlerle kişisel donanımınıza yeni değerler katabilirsiniz. Ülkenize geri dönmek istediğinizde size biçilen değer daha farklı olacaktır. Mesleki alanda eğitimler alarak kendinizi daha fazla geliştirme şansınızı yakalayabilir ve bunun avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Bu kadar artı değerleri saydık ama diğer tarafta ailenizden ve evinizden uzak kalmanın özlemi sizi huzursuz edebilir. Ailenizi bırakıp yalnız gitmek zorunda kaldığınızda yeni bir yere alışmanın zorlukları karşısında manevi desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir