Bir işe ihtiyacınız var, başvurunuzu yaptınız, görüşmeye çağrıldınız ve olumlu geçti, buraya kadar her şey çok güzel ama bazı unsurları gözden geçirerek işi kabul etmenizde fayda var. Bazı sebepler vardır ki çok beğendiğiniz iş teklifini geri çevirmenize neden olabilir. Peki bu sebepler neler olabilir? Birlikte bakalım.

İş yerinin çalışma ortamı:

İş hayatınızı verimli ve mutlu geçirebilmek için çalışma ortamı oldukça önemlidir. Motivasyonunuzu doğrudan etkileyecek olan çalışma ortamının pozitif seviyede olması başarınızla doğrudan orantılıdır. Bu nedenle iş teklifi aldığınız şirketteki çalışma ortamını iyi gözlemlemeniz gerekir. Mutlu olarak başladığınız işiniz, ortam nedeniyle kabusa çevrilmesin.

Ücreti sizi tatmin ediyor mu?                                                                 

Aslında en önemli konuların başında ücret faktörü gelmektedir. İş ortamı her ne kadar pozitif olursa olsun ya da o iş yerinin kurumsal kültürü üst seviyede olsun, maaşının yeterli olup olmadığı, ücretlerin zamanında ödenip ödenmediği, personel arasındaki ücret dengesi, kararınızda etkili olması gerekir. Bu faktörleri araştırmanız ve kararınızı ona göre vermeniz, ileride doğacak sıkıntıların önüne geçecektir.

Şirket yapısı size uygun mu?

Şirketlerin birbirine benzemeyen ve kendine has olan kurumsal kültürleri vardır. Bağlı bulunduğu değerleri sizinle örtüşecek mi? Şirketin dışarıdan bakıldığındaki yansıması, şirket hakkında bahsedilenler oldukça önemlidir. Kriterlerinize uyup uymadığını, yapacağınız araştırmalar belirleyecektir. Bu araştırmalar ileride yaşayabileceğiniz pişmanlıkların önüne geçecektir.

Ulaşım:

Büyük bir şehirde yaşıyorsanız ulaşım önem arz eden bir konudur. Neredeyse tüm gününüzü geçireceğiniz işinize giderken ulaşımın sorun olması değerlendirmeniz gereken bir konudur. İş yerine ait servis olması büyük bir avantaj olacağından kararınızı olumlu etkileyecektir. Şayet servisi bulunmuyorsa alternatif ulaşım şekillerini de gözden geçirip kararınızı ona göre vermelisiniz.

Şirketteki iletişim:

Şirket içi iletişim önemli bir detaydır. Gerek personel arası gerekse personel ve yönetici ilişkilerinin işleyiş şekli, sizin nelerle karşılaşabileceğiniz konusunda ipuçları verir. Önceden araştırma yapmalı ve bu konuda fikir sahibi olarak işe başlamalısınız. İşe başladığınız zaman kolay uyum sağlamanızda etkili olacak bu ön çalışma ile kararlarınızı daha rahat verebilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir