Çalıştığı yerde yükselmek her çalışanın arzu ettiği ve çabaladığı bir şeydir. Uzun zamandır çalışıyorsunuz ama hala aynı pozisyonda görev yapıyorsunuz. Ne kadar yüksek performans gösterseniz de patronunuzun ya da yöneticinizin dikkatini çekmeyi başaramadınız. Mutlaka eksik olan ve yapmanız gerekenler vardır diyerek, istediğiniz başarıya ulaştıracak formülleri sizler için araştırdık.

İş yerinizde öncelikle belirli bir süre çalışarak sizi tanımalarına fırsat tanıyın

Yükselmek için belli bir süre çalışıp performansınızı göstererek sizi keşfetmelerini bekleyin. Tabii sıra dışı bir başarıya imza atmadıysanız. Bu nedenle iş yerinizdeki patronunuzun ya da yöneticinizin yükselmenizi beklediğiniz pozisyon için doğru kişi olduğunuza ikna olmaları gerekir. Bu arada istediğiniz yani terfi ettiğinizde yapacağınız görevin sorumluluğunu kaldıracak yetiye sahip olduğunuzu aktarmanız gerekir ki, bunun içinde belli bir süreye ihtiyacınız olacaktır.

Öncelikle performansınızdan kendiniz emin olmalısınız

Terfi edebilmeniz için performansınızın derecesi çok önemlidir. Siz kendiniz terfi ettiğinizdeki yapacağınız görevi başarıyla yerine getirip getiremeyeceğinizi kendinize sorun ve bunu yaparken de tarafsız olun. İş tanımınızda yer alan tüm görevleri hakkıyla yerine getirebilecek misiniz? Şirkette gönüllü olarak görev alıyor musunuz? İşlerinizi zamanında yapıp ekip çalışmasına katılıyor musunuz? Patronunuz ya da yöneticilerinizle iş açısından ilişkileriniz nasıl? Tüm bunları kendinize sorarak performansınıza puan verebilirsiniz.

Şirket içindeki başarılarınızı not tutun

Terfi etmeyi istemek için görüşme yaptığınızda elinizde somut veriler olması sizin için artı değerler taşıyacaktır. Mesela şirkete yaptığınız katkılar, yaptığınız satışların listesi, müşterilerle görüşmelerinizin ayrıntılarını sayısal veriler halinde görmek, patronunuzun etkilenmesini kolaylaştıracaktır.

Yeniliklere karşı kendinizi güncelleyin ve ekip çalışmasından faydalanın

Ekip çalışmasının sihirli bir gücü vardır, terfi etmeyi istemeden önce bu gücü devreye sokabilirsiniz. Ekiple birlikte yaptığınız işlerdeki uyumunuz önemsenecektir, çünkü inovasyon şirketler için önemli unsurlardan biridir.

Terfi planlarınızı patronunuz ya da yöneticinize söyleyin

Her patron veya yönetici kendi şemsiyesi altında çalışan personelin başarılı olmasını ister. Şayet hedeflerinizi yöneticiniz ile paylaşırsanız sizi yönlendirebilir, eksikleriniz hakkında önerilerde bulunabilir. Dışarıdan birinin değerlendirme yapması sizi hedefinize daha hızlı yaklaştırabilir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir