Bilgili olmanın önemli olduğu kadar, bilginizi karşı tarafa ne kadar aktarabildiğinizde önemlidir. Sunum hazırlama nedenleriniz arasında çok farklı nedenler olabilir. Sunum sebebiniz ne olursa olsun dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır.

Bu kuralların neler olduğu ve sunum yaparken izlemeniz gereken ana yolların neler olduğu hakkında işinize yarayabilecek bazı noktalara değineceğiz bu yazımızda.

Sunum hazırlayan kişinin temel bilgisayar programlarına hakim olması çok önemlidir. Şayet yapacağınız sunum hayatınızın ilkiyse çok komplike olmanıza gerek yok. “Power Point” kullanacağınız program olduğundan, bu konuda hakimiyet sağlayıcı bilgilere sahip olmalısınız. Sunumunuz basit ya da profesyonel olsun yine de “Power Point” programıyla rahatlıkla hazırlayabilirsiniz.

Sunumunuzu hazırlarken hedef kitlenizin özelliklerini bilerek bir tasarım seçmeli, ona göre hazırlamalısınız. Her kişiye ya da topluluğa aynı formatta hazırlanmış tasarımla sunum yapmak doğru bir uygulama değildir. Sunum konununuz ne olursa olsun verdiğiniz bilgilerin doğru ve güvenilir bilgiler olması kariyeriniz açısından da çok önemlidir. İyi hazırlanmış bir sunumda verilecek bilgiler ilk olarak slaytlarda açıklanması dinleyenlere pozitif gelecektir. Kısacası vermek istediğiniz bilginin, sunumu yapmaktaki amacınızın ilk başta aktarılması sunumun başarılı olmasındaki en önemli etkendir.

Sunumu başarılı ve kaliteli yapan en önemli detaylardan biride içeriğindeki örneklendirmeler, referanslar, grafik, fotoğraf ve ses kullanımının eşit orandaki dağılımıdır. Her işin kendi alanında önemli konu başlıkları, vermek istediği mesajları ve niş konuları vardır.

Eğer birkaç slayta dağıtılmış veri aktarımınız söz konusuysa bunları tek bir tabloda toplamanız ve özet mahiyetinde bir grafik hazırlamış olmanız, sunumunuzun kalitesini arttıracaktır. Ara ara vermek istediğiniz mesajlarınızı fotoğraflarla desteklerseniz, durağan olmaktan çıkararak dikkatleri en üst düzeyde tutarsınız.

İhtiyaç hissedilen yerlerde, sunumu ses ve müzik ile hareketlendirerek çeşitli animasyon ile slaytlarla zenginleştirmek dinamizm yaratmak açısından çok etkilidir.

Sunumda seçtiğiniz yazı karakteri ve renkler de dikkat etmeniz gerekenler arasındadır. Somut ve okunaklı yazı karakteri seçmeli, görsel bir karışıklığa mahal vermemelisiniz. Basit ve yalın tercihler yaparak sunumu net ve anlaşılır kılabilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir