Eleman seçimi şirketler için son derece önemli ve hassas davranmaları gereken konulardan biridir. Eleman seçmekteki en önemli kriter, doğru kişiyi seçmekten geçmektedir. Peki doğru eleman seçimi yapabilmek için nelere dikkat etmek gerekir? Aradığınız kriterleri doğru aktarabiliyor musunuz?

Doğru elemanı bulunca o kişiyi elde tutmak da ayrı bir hassasiyet gerektirirken, yapılması gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

 Eleman ararken iş tanımını ve pozisyonu en net şekliyle belirtin:

Eleman adayının net olarak iş tanımını bilmesi gerekir. Zira her iki tarafında beklentilerini bu yönde yapmaları verimlilik açısından son derece önemlidir. Yapılacak işin neleri kapsadığı iş başvurusu yapan kişiye tüm detayları ile anlatılmalıdır. Eleman seçimi sırasında iş tanımı ile ilgili doğru bilgiler aktarılması, işe alınacak kişinin de o şirketin kendisi için doğru bir iş yeri olup olmadığı ile kararlarını doğrudan etkileyen bir yaklaşımdır.

Kendi sektörünüzdeki diğer şirketleri İnceleyin:

Sektörünüzdeki piyasayı öğrenebilmek için sık sık çalışanların pozisyonları, maaş aralığı ve işe alımlarda aranan özellikler hakkında araştırma yapmak size avantaj sağlayarak fikir sahibi olmanıza destek verir. İş ilanlarını inceleyerek rakiplerinizin ya da benzer firmaların işe alımlardaki beklentilerini öğrenebilirsiniz.

Eleman olarak alacağınız kişiden beklentilerinizi liste halinde sıralayın:

İşe alımlar sırasında önünüzde kişiden beklentilerinizi oluşturan bir liste bulunması, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Almak istediğiniz elemanın aradığınız özelliklerde olup olmadığını anlamak için, ihtiyacınız olan elaman portföyünün, önünüzdeki listede bulunması, doğru eleman seçimi için belirleyici olacaktır.

Başarılı olan personel bulmaya çalışın:

Her şirket sahibi en başarılı elemanları çalıştırmak ister. Bu nedenle aradınız eleman hangi pozisyon için olursa olsun çalışanlarınıza ek imkanlarla birlikte bazı esneklikler sunarak sizi tercih etmelerini sağlamalısınız. Böylelikle başarılı personelleri şirketinizde toplayabilirsiniz.

Personeliniz olabilecek adayları iyi tanımaya çalışın:

Hangi pozisyona alırsanız alın uyumsuz bir çalışan ile ne siz ne de diğer çalışanlar birlikte çalışmak ister. Bu nedenle adayları tanımanıza yardımcı olacak sorularla onu tanımaya çalışmalısınız.

Referanslarını inceleyin:

Kişinin doğru eleman olup olmadığı hakkında bilgi verebilecek unsurlardan biri de referanslarıdır. Bu konudaki en doğru yönlendirici, kişinin daha önceki iş yerindeki yöneticileri ve iş arkadaşlarıdır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir