Yaşamın içerisinde bütün renkler, görselliği algılama ile ilgili hassasiyeti olan veya olmayan bütün bireyler için önem arz etmekte ve bu bireyler farkında olarak veya olmayarak renklerden etkilenmektedir.

Renklerin kullanıldığı yerler ve sıklığı ruhsal durumumuzu ve o renge sahip nesneye yönelik duygumuzu etkilemektedir. Muhakkak ki bu durumla ilgili kişisel birçok etken de devreye giriyor olsa da genel geçer renklerle ilgili birbirimize benzer yönlendirici ve etkileyici durumlar da söz konusudur. Bir bireyin geçmiş yaşamında yaşadığı travma ile ilişkili olarak bir renge karşı olumsuz bir hassasiyet yaşıyor olabileceği gibi ortamdaki rengin herhangi bir geçmişteki kişisel bir şeye dokunmasa da insan olarak genel geçer bir şekilde biz de bıraktığı etkiler ve yönlendirici dürtüler noktasında destekleri vardır. Renk ile olan ilişki sadece rengin kendisiyle ilgili değil renginin bulunduğu ortamda kullanılma biçimi ve kullanılma sıklığı ile de ilgilidir.

SSA Yapı Ofis Projesi

Endüstriyel yaşam içerisinde kullanılacak renk derse çalışma yönelimi, motivasyon, performans, dürtülenme koşullanma ile ilgili birçok farklı etkiye sahiptir.

Bununla birlikte ev ortamlarında da var olan renkleri evdeki ruhsal bütünlüğü etkileme ve evdeki genel geçer duygularla ilgili süreci belirlemede önemli bir etkisi bulunmaktadır

Örneğin ağırlıklı olarak mor ve lila tonlarının kullanıldığı bir oturma odası bir insana iç dünyası ve depresif ruh hali ile ilgili daha yoğun sorgulama, iç dünyasına yönelim ve içe dönmeye iterken ortamın daha kırmızı, turuncu baskın renklere sahip olması enerjik ancak daha dürtüsel davranışların olduğu dışa dönük ve dürtüselliğin yemek veya agresyon gibi başka noktalarda da çıkış yapabileceği durumlara etki edebilmektedir.

Bir sonraki yazımızda biraz daha sizlerle hangi mekanlarda hangi renkleri kullanırsak ne şekilde duygusal etkiler ve tepkiler alma ihtimalimizin daha yüksek olduğu ve renklerin ruhsal durumumuzu etkiler üzerine bahsedeceğiz.

Bir sonraki yazılarda görüşmek dileğiyle…

Uzm. Klinik ve Endüstriyel Psikolog Sümeyye Arslan


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir