Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi şüphesizdir ki en çok çalışma hayatlarımızı etkiledi. Herkes durumu kabullenip, kendince yorumlayarak hayatına devam ediyor. Firmalar da karşılaştıkları durumları hafta hafta belki gün gün yöneterek üretkenliğine devam etmeye çalışıyor.

Peki süreç ofislere neler kattı, bizleri ne bekliyor ?

İletişim
Pek çok yönetici dijitale taşınan toplantılar sayesinde çalışanlarını daha yakından tanıma fırsatı elde etmiş oldu. İş ve özel hayattaki ayrım kademeli olarak azaldı. Aslında bizlere artı olarak firmadaki iletişim güçlenmiş oldu. Firma yöneticileriyle çalışan arasındaki bağ arttıkça, dijital çalışma alanlarına uyum sağlanmaya başlanınca çalışan üretkenliği ve verimliliği geleneksel ofislere kıyasla artış gösterdi. Pandeminin bu etkisini ofislerimizde sosyal alanlar olarak daha sık göreceğimiz aşikar. Birlikte yapılan başarı kutlamaları, daha verimli bir öğle araları, sosyal faaliyetleri içinde barındıran ortak alanlar şimdiden talepler arasında yer almaya başladı.

Sağlık
Bedensel ve zihinsel sağlık pandemi süreciyle beraber çok daha fazla farkındalık getirdiği söylenebilir. Yöneticiler içinde çalışan sağlığı daha fazla odak noktası olmaya başladı. Firmaların bu yaklaşımları ofislerimizde hijyen noktaların devam edeceğini gösteriyor. Mekanların işlevselliği izin verdikçe bireysel çalışma alanları oluşturup, çoklu çalışma alanları mekanlara uygun olarak kişiselleştirebiliriz. Ergonomilerine uygun çalışma koltuğu seçimi bile artık önemli bir detay. Firmaların karşılama alanlarının verimliliği arttırılabilir. Daha fazla bekleme alanlarıyla misafir karşılama bölümünü çalışma alanlarından uzaklaştırmamız gerekebilir.

Teknoloji
Dijital dünyaya ofislerimiz çok hızlı geçiş yapmak durumunda kaldı. Pek çok firma bu alt yapı ve donanıma sahip değildi. Artık anlık değil gelecek odaklı çözümlere gitmek durumundayız. Çalışanların kullandığı tüm malzemeler bu bağlanma seçilmeli. Mobilyaların yenilenen alt yapıya uygun hale getirileceği düşünülmekte. Çalışanların kullanımına ve işlevine yönelik masalarının teknolojiye uygun halde sunulması gerekecektir.

İç Mimar Hazen Altındeğer

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir