Orta yaşa geldiniz, ama çeşitli sebeplerden dolayı işsiz kaldınız. İş arama sırasındaki genç rakiplerinizin sizin yaşınıza oranla iş bulma şansları biraz daha fazla diyebiliriz. Sizin şimdiki yaşınıza kadar olan süreçte elde ettiğiniz donanım, bazı zamanlar işverenlerin bütçeleri açısından zorlayıcı olabilmekte, yani tecrübesiz yeni mezun bir kişiye vereceği maaşa karşılık, sizin donanımınıza ve tecrübenize istinaden beklentinizi karşılamakta çekince duyabilir. Bu öngörü iş arama sürecinizi biraz uzatabilir.

Peki ş bulma sürecini nasıl kısaltabilirsiniz? Birlikte bakalım.

  • CV’nizdeki özgeçmiş bölümünü anlaşılır ve net biçimde güncelleyin: Sadeleştirilmiş, net ve anlaşılır bir özgeçmiş, iş bulmadaki şansınızı arttıran bir yöntemdir. Karmaşık özgeçmiş bölümü, ilgili kişinin sonuna kadar keyifle okuyacağı bir bölüm olmayacaktır. Ama bugüne kadar elde ettiğiniz başarıları net ve kısa bir cümlelerle anlatmak şansınızı arttırabilir.
  • Sosyal medya gücünü avantaja çevirin: Özgeçmişinizde birçok başarılara imza atmış olabilirsiniz, ancak bunlar her zaman yeterli olmayabilir. Şirketler gelişen dünyaya ayak uydurmak zorunda oldukları gibi personellerinin de aynı doğrultuda gelişimlerini beklerler. Sizden daha genç nesillerin dijital dünyada daha aktif oldukları bilincinden yola çıkarak, kendinizi geliştirip onlardan geri kalmamaya çalışın. Bu nedenle iş başvurularınızda verdiğiniz CV’nize sosyal medya hesaplarınızı eklemeyi unutmayın. Bu sizin dijital dünyanın bir parçası olduğunuzu gösterecektir.
  • İşinize bağlı bir çalışan olduğunuzu vurgulayın: Eğer bir mülakata çağırılma aşamasına geldiyseniz, işvereni işinize bağlı, beklentileri çok yüksek olmayan biri olmadığınıza ikna edin. Günümüzdeki işverenlerin, genç çalışanların yüksek beklentileriyle birlikte sık sık iş değiştirmelerinden şikayet ettikleri bilinen bir gerçektir, onun için bunu bir avantaja çevirebilir, tecrübenizi ve donanımınızı katarak işi alabilirsiniz.
  • Yenilikçi ve gelişime açık bir duruş sergileyin: Yaşınızı iş aramak için engel görmüyorsanız bu doğrultuda kendinizi de yeterli görmeyip yeniliklere açık bir şekilde geliştirmeye devam etmelisiniz. Örneğin ofis programlarına yeteri kadar hakim değilseniz, vakit geçirmeden aktif olarak kullanmayı öğrenin. Genç rakiplerinizle aranızdaki dijital açığı en kısa sürede kapatmanız tercih edilmenizde oldukça etkili olacaktır.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir