İşe girmeyi istediğiniz firmada iyi bir intiba yaratmak için yazılan başvuru yazısına ön yazı denir. Ön yazı başarılı bir şekilde yazıldığı takdirde sizin işe alınmanız aşamasında sonucu pozitif hale getirebilecek kadar etkili bir araçtır.

İş başvurusu yaptıktan sonra önemseniz gereken şey, işe alınmanızla ilgili sizin hakkınızda yetkilinin elinde cv’nizin dışında başka kaynak olmadığıdır. Bu sebeple kendi cümlelerinizle oluşturulmuş ve sizi anlatan bir ön yazı elinizi oldukça güçlendirecektir.

Yazdığınız ön yazının içeriğinde işi neden istediğinizle ilgili detaylı bir açıklamanın yanı sıra, işe alınmanız dahilinde neler yapabileceğiniz, şirkete nasıl bir değer katabileceğiniz ve hangi noktaya getirebileceğinizle ilgili görüşlerinizi net olarak yazmalısınız. Tabi bu detayları anlatırken gerçek dışı abartılı bir dil kullanmaktan kaçınmalısınız.

Yazacaklarınız Cv’inizdeki öz geçmiş kısmının tekrarlanmış hali olmaması gerekirken, çok uzun bir yazı olmamasına da dikkat edin. Yani özet niteliğinde bir anlatım şekli olması gerekir. Güzel ve şık bir fontla yazacağınız ön yazınızı paragraflardan oluşturmak daha mantıklı olacaktır.

Paragrafsız yazılan yazılar okuma isteğini kıracağı gibi, tek düzeliğin de içine sokan bir yazı şeklidir. Karmaşıklığı ortadan kaldıracak şekilde hazırlayacağınız ön yazınızı, giriş gelişme sonuç paragraflarına bölüp, rakiplerinize karşı avantaj yaratabilirsiniz.

Giriş paragrafında kendinizi kısaca anlattıktan sonra, iş ilanına nasıl ulaştığınızı ya da o ilanı size yönlendiren kişi ya da kanalı yazabilir ve ilana başvuru yaptığınızı anlatabilirsiniz. Daha sonraki paragrafta, işe alınmanız halinde şirkete katacağınız değerlerden bahsederek, önerilerinizi ve kendi pozisyonunuzda sahip olduğunuz yetkinliği anlatabilirsiniz. Son paragraf ise başvurunuzu değerlendirmeye alacak kişiye teşekkürlerinizi ve sonuç için size dönülmesini isteyeceğiniz bölüm olabilir.

Ön yazınızı dikkatli ve özenli yazdığınızda iş başvurunuzu değerlendiren kişiyi ya da kişileri etkileyebilecek ve pozitif dönüş alabileceğiniz yöntemlerden biridir.

İş başvurularını değerlendiren yetkililerin, ön yazısı bulunan adayların geçmişlerini ve onlar hakkında bilgi edinme olasılığı fazla olmasından dolayı tercihlerini bu kişilerden seçme yüzdesi daha çok bulunmaktadır. Gösterdiğiniz özen ilgi ve alaka da sizin hakkınızda verilecek karar da belirleyici olabilmektedir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir