Ofis ve home-ofiste yüksekliği ayarlanabilir çalışma masaları, sağlığına önem verenler için iyi bir seçenektir. Her gün masa başında çalışanlar olarak saatlerce mesai harcıyoruz. Zamanla ve teknolojinin gelişmesiyle, geleneksel klasik masanın modasının geçmesinin mümkün olmayacağını düşünüyor olabilirsiniz! Bu durumun at arabasından otomobile geçiş serüvenine benzeyeceğini söyleyebiliriz. Nasıl mı? Geleneksel klasik bir ofis çalışma masasından yüksekliği ayarlanabilir bir çalışma masasını kullanarak, kazanabileceğiniz avantajları keşfedeceğiz. Yükseklik ayarlı çalışma masasını kullanan birinin hangi sağlık risklerini azaltabileceğini inceleyelim.

Yüksekliği Ayarlanabilir Ofis Çalışma Masasını Özel Yapan Etkenler Nelerdir?

Değişen dünya dinamiklerinde, inovasyon ile beraber tüm meslekler ve ticari işler global hale gelmeye başladı. Bu meslekler veya ticari işler bütün gün bilgisayar başında yani masa başında oturarak yapılmaktadır. Ofis ortamında veya home-ofis alanlarında çalışma yapan tüm çalışanlar, bu yeni dinamiklerden dolayı daha az ayakta vakit geçirmekteler ve çalışmalarını oturarak yapmaktadırlar. Tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de ofis çalışanları mavi yaka çalışanlara göre bu çalışma şeklinden dolayı birçok farklı mesleki hastalıklara yakalanmaktadırlar.

Yüksekliği ayarlanabilir bir ofis çalışma masası kullanmanın en önemli avantajlarından biri, konforlu ve rahat bir şekilde ayakta durarak çalışmanızı ve işinizi ayakta ve ara vermeden de devam ettirmenize yardımcı olmasıdır. Masanızın yüksekliğini ayarlayabileceğiniz bir ofis çalışma masasına sahip olmak aynı zamanda kullanıcın veya çalışanın, çalışırken kendisini konumlandırmasını, daha kolay bir şekilde sağlar ve bu da kişinin duruşunun iyileşmesine ve dik durmayı yani kamburlaşmayı engeller.

Masa Başında Oturarak Çalışmadan Kaynaklanabilecek Sağlık Sorunları

Bazı kişiler masa başında gün boyu (mesai saatlerinde) 08:00-17:00 arasında oturarak çalışmanın risklerini bilmiyor olabilirler. ABD yapılan bir araştırmaya göre; masa başı çalışanları diğer çalışanlara göre 4 kat fazla oranda boyun ve omuz şikayetleri, 3 kat fazla oranda göz rahatsızlığı ve büyük oranlarda da işe devamsızlık, iş tatmini eksikliği, işe giriş çıkış oranı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Şimdi, kendinize sorabileceğiniz bu sağlık riskleri nelerdir?

Obezite

Yüksekliği ayarlanabilir bir çalışma masası kullanmak, şişmanlık riskinizi azaltabilir. Hareketsiz çalışma ile karşılaştırıldığında bir araştırmaya göre; Sadece çalışma gününün 2 saatte 15 dakika ayakta kalarak çalışma, 170 kalori yaktığı gösterilmiştir! Bir hafta içinde 850 kaloriye kadar enerji harcaması yapması mümkün olmaktadır. Bunu yıl boyunca hesaplarsak sadece yalnız başına birinin sağlığı üzerinde önemli bir etkisi olduğu görülmektedir.

Kalp hastalığı

Oturarak çalışma, ayakta durarak çalışmaya göre belirgin bir şekilde artan diğer bir risk kalp hastalığıdır. İnsan için hareketsizlik kalp hastalığının en önemli tetikleyicisidir! Yapılan bir çalışma, bütün gün oturarak çalışan bir otobüs şoförünün, ayakta çalışan meslektaşlarına göre karşılaştırıldığında, kalp hastalığı ile ilişkili ölüm riskinin 2 katına sahip olduğu tespit edildi. Zayıf bir diyet ve egzersiz eksikliğini bu çalışma şekline eklediğimizde, hastalık için tüm kötü koşulları oluşturmuş oluyoruz.

Şeker hastalığı

Yüksekliği ayarlanabilir bir çalışma masaları, ayakta durarak çalışma konumu, diyabet riskini de azaltır. Ofis çalışanının 2 saatte bir 15 dakika ayakta çalışması vücutta ki şeker yükselişini %43 oranında azalttığı görülmektedir.

Sırt ağrısı

Gün boyunca oturarak çalışmanın en göze çarpan etkilerinden biri olan bel, omuz ve eklem ağrılarıdır! Sırt ağrısı ve oturmayla ilgili çeşitli çalışmalar, kişinin sağlığı üzerinde doğru duruş pozisyonuna sahip olmak ağrıları ciddi oranda engelleyeceği değerlendirilmektedir. Yüksekliği ayarlanabilir bir çalışma masa kullanmanın, sırt ve boyun ağrısını dört hafta sonra %54 oranında ağrıları azaltmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir!

Sağlığınız için Ayağa Kalkın!

İşyerinde bütün gün oturarak çalışmanın, sağlığınıza etkilerini göz önünde bulundurarak, ayakta durmak ayrıca stres ve yorgunluk hissi ile de bağlantılıdır. Aynı zamanda enerji seviyenizi ve ruh halinizi iyileştirdiği bilinmektedir. Genel olarak, bu geçişi yapmak çalışanın iş kalitesini artırabilir. Mutlu ve üretken bir çalışan, işveren için bir kazan-kazan ortamı oluşturur. Aynı zamanda, ayakta ve oturarak doğru pozisyonlarda çalışma şekillerinde basit bir değişiklik yaparak sağlık risklerine neden olacak faktörlerden korunmanızı sağlar.

Ofis ergonomik çalışma masası ve ergonomik koltuk ve araçları kullanmanın verimliliği etkisi ile ilgili araştırmalar ve sonuçları şu şekilde olmuştur:

Yapılan araştırmalara göre; “Springer ve Ortakları” isimli şirketin yöneticisi Dr. T.J. Springer tarafından yapılan çalışma, büro işleri yapan çalışanların ergonomik açıdan kabul edilebilir ortamlarda çalışmasının % 15 oranında performans artışı sağladığını, Miami Üniversitesi’ nden Dr. Marvin Dainoff tarafından yapılan çalışma, ergonomik olmayan bir ortamdan ergonomik olarak tasarlanmış bir ortama geçişin, klavye kullanarak yazı yazmada tuşa basma sıklığının % 5 oranında arttırdığını, “Blue Cross-Blue Shield” isimli şirkette yapılan çalışmada büro çalışanlarına sağlanan ergonomik kurallara uygun çalışma ortamlarının toplam verimliliği % 4.4 oranında arttırdığını ve “The Norwegian State Institute” kurumunca yapılan çalışmada sırt ağrılarını giderici ergonomik düzenlemelerin yapılması sayesinde işe devamsızlığın yarıya, işe giriş çıkışların da % 40’ tan % 5’ e düştüğünü ortaya koymuştur.

ABD’ de yapılan başka bir araştırmaya göre;

Elde edilen sonuçlar oldukça etkileyici olmuştur. Pazartesi sabahları görülen işe gelmeme durumu, %7’ den % 1’ in altına düşmüş, toplam devamsızlık ise % 4’ ten yine % 1’ in altına düşmüştür. Bilgisayar başında çalışma süresi yüzdesinin %60’ tan % 86’ ya yükselmiş olmasına rağmen, evraklarda yapılan hata oranı ise % 25’ den % 11’ e düştüğü belirlenmiştir. Aktif çalışma süresi açısından elde edilen sonuç ise daha çarpıcıdır, elde edilen değer aktif çalışma süresinin %40 artmış olduğudur. Postür ve iyi hissetme açısından elde edilen veriler de olumsuz durumların belirgin oranlarda azalması yönünde olmuştur. İdarecilere özel olarak uygulanan anketlerde ise, idarecilerin tasarım değişikliğinden sonra kendi verimliliklerini “çok iyi”, çalışanlarının verimliliklerini ise “çok fazla arttı” şeklinde nitelendirdikleri tespit edilmiştir.

KAYNAKLAR

  1. ÇELİK İSMAİL- İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlık Tezi
  2. Masa Başında Oturarak Çalışan 25-55 Yaş Arasındaki Đşçilerin Antropometrik Değerleri: Ankara Örneklemi* Ertan Yesari HASTÜRK* Timur GÜLTEKĐN**
  3. *Öğr. Gör., Hacettepe Üniversitesi, Hacettepe Meslek Yüksekokulu, ertanh@hacettepe.edu.tr
  4. ** Prof. Dr., Ankara Üniversitesi, DTCF, Fizik Antropoloji Bölümü, tgultekin@ankara.edu.tr
Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir