Her yerde yaşanabileceği gibi ofiste herhangi birinin ilk yardıma ihtiyacı olabileceği bir durum yaşanabilir. Bu durumda müdahale edebilecek kişi ya da kişilerin olması gerekir. Ciddi bir bilgi gerektiren ilk yardım konusu iş yerlerinde ani ve tehlikeli durumlarda uygulanan işlemdir. Uygulamalar basit ama bilgi gerektirdiğinden, konunun ciddiyeti kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

İlk yardım konusunu biraz açarak inceleyecek olursak, herhangi bir nedenle herhangi bir şekilde yaralanan veya rahatsızlanan kişiye, sağlık görevlileri ulaşana kadar olay yerindeki malzemelerle uygulanan müdahaledir. Örneğin ofiste kalp krizi geçiren bir çalışana yapılacak kalp masajı sağlık görevlileri yetişene kadar yapılması gereken ve hayati değer taşıyan bir işlem olacaktır.

İlk yardımın ne olduğunun yanı sıra ne olmadığını da bilmek gerekiyor. İlk yardımın acil yardım olmadığını ve bu ikisinin kesinlikle karıştırılmaması gerektiği bilinmelidir. İlk yardım, adı üstünde yardıma ihtiyacı olan yaralı ya da hastaya o sırada yapılması gereken yardımdır. Acil yardım ise ambulans ile birlikte gelen profesyonel sağlık ekiplerinin uyguladığı işlemlerdir.

Ofislerde olabilecek ve yardım gerektirecek her türlü hastalık ya da yaralanmalara karşı ofis yönetiminin hazırlıklı olması gerekir. Personele uzaman kişilerce verilebilecek eğitim programları hazırlanmalı, her türlü afet karşısında kişilerin neler yapacaklarını bilmeleri sağlanmalıdır. Çünkü ofiste ilk yardım gerektirecek bir olayda müdahale edecek kişinin bu eğitimi alması gerekir. Aksi takdirde yapılacak bilinçsiz bir yaklaşım geri dönüşümü olmayan hasarlara yol açabilir, faydadan çok zarar verebilir. Örneğin boynu zarar gören bir yaralıyı boyunluk takmadan palas pandıras kaldırmaya çalışmak, kişinin felç olmasına dahi yol açabilir. O bakımdan doğru bilgilere sahip, eğitimli kişilerin ilk yardımda bulunması çok önemli ve gereklidir.

Ofiste gerçekleşen bir yaralanma ya da hastalanma karşısında yapılacak ilk iş, en hızlı şekilde acil yardım merkezini arayarak bilgi vermek olacaktır.

Eğitimi olmayan kişilerin müdahalesini önlemek de ilk yardım kadar önemli bir konudur. Bireysel olarak sizde eğitim alabilir hem kendiniz hem çevrenize yaşamsal değer katabilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir