Kişilerin Kullanımına Uygun Ofis Tasarımı

Her tasarım gibi ofis tasarımında da bir süreç vardır. Ofis tasarımına başlamadan önce kullanıcı odağı oluşturmamız gerekiyor.  “Bu ofis; kim? ne için? ve ne kadar zamanlı kullanılacak?” gibi soruların yanıtlarını bulmamız, tasarımın ihtiyaçlara yönelik uygulanması için önemli bir husustur. Bu soruların yanıtlarıyla beraber ihtiyaç programı oluşturarak başlarız. Departmanların işlevleri ve birbirleriyle kurdukları ilişkileri soyutlayarak ifade etmemiz gerekmektedir. Alanların ilişkileri kurulduğunda yerleşim planımızı detaylı oluşturmaya başlayabiliriz. Bir konsept üzerinden mekanın konumu, biçimi, alan genişliği, gün ışığı yönü gibi ayrıntıları da düşünerek kullanıcıya uygun tasarım sürecine ihtiyacımız olmaktadır.

  • Öncelikli olarak Ulusal Güvenlik Projemizde ihtiyaç programımıza istinaden departmanları çalışma sistemlerine yönelik olarak katlara ayırdık. Daha sonrasında departmanları kendi içlerinde böldük ve birbirleriyle ilişkilendirdik. Böylelikle ilk olarak istenilen alanlar ortaya çıkmış oldu. Sonrasında belirlediğimiz konsept üzerinden diğer aşamalara karar kıldık.

Planlanan Bölmelerin Ayrıştırılması:

Oluşturduğumuz alanları bölmek için kullanıcı taleplerine ve mekanının işlevine göre malzemelerini seçmemiz gerekmektedir. Seçerken dikkat ettiğimiz diğer önemli husus ise gün ışığı. Konforunuzu ve verimliliğinizi arttırmak için malzeme seçerken göz önünde bulundurmalıyız.

  • Toplantı odasını ve departmanları oluştururken cam cama ofis bölme sistemleri; görüşme alanların da ise alçı levha kullandık.
  • Şeffaf bütünlüğü bozmaması için tüm alanlarda cam kapı uyguladık.

Zemin

Çalışma alanlarımızda konsantrasyon önemlidir. Doğru zemin kaplama seçimi konfor ve üretkenlik açısından fark yaratır. Zeminlerde farklılıklara yer vermeniz alanları ayrıştırır. Dinlenme ve çalışma zamanlarınızı bu farklılık etkiler, algınızı direkt olarak harekete geçirir.

Toplantı ve yönetici alanlarında hava kalitesine katkıda bulunan, iyileştirici ses kontrolü sağlayan, kolay temizlenebilen kendinden desenli siyah halı tercih ettik.

Rodos Berjer

Çalışma alanlarındaki sıcaklığı korumak için meşe parke kullandık.

Yoncam Plus Ofis Koltuğu
  • Koridorlarda, bekleme alanlarında mevcut olan mermeri bozmadık.

Duvar Renkleri:

Çalıştığımız alanlarda evlerimizden daha fazla vakit geçiriyoruz. Bu nedenle renklerin psikolojimiz üzerindeki etkisini göz önünde bulundurmalıyız. Her duvarınızın aynı renk olmasından ziyade o alana uygun renkler seçmemiz gerekmektedir.

  • Proje binamızın üç cephesi pencereyle çevriliydi. Duvar olan cephe ise binamızın çekirdeğini oluşturuyordu. Bu sebeple renkli alanı mobilyaya yönlendirdik duvarları beyaz ve antrasit tercih ettik.

Mobilya:

Mobilyalarımız ofislerimizi farklı kılan, alanının duruşunu değiştirebilecek adımdır. Ergonomik, kişilerin kullanımlarına ve ofis tasarımlarına uygun mobilya seçimi önemlidir. Tasarım aşamasında belirlediğiniz konsept mobilya seçiminizde fayda sağlar. Mobilyalarınızın modelinin önemli olmasının yanı sıra onlarlar eşleştireceğiniz aksesuarları, koltukları ve özellikle seçtiğiniz renkleri mobilyalarınızı ortaya çıkmasından fayda sağlar.

Projemizde çok yönlü mobilya seçtik diyebiliriz.

Çalışma alanlarında zeminin açıklığına uygun beyaz masa tablası, zarif ayaklı model tercih ettik. Çünkü bu alanda göz önüne çıkarmak istediğimiz koltukların rengiydi.

Deep Çoklu Çalışma Sistemleri / Fido Ofis Koltukları

Müdür odalarında koyu zeminin üzerine sıcak ahşap olan ‘Barok’ rengini seçtik ve çalışma alanlarındaki koltuğun rengini bu alanlarda da devam ettirdik.

Motto Yönetici Takımı /Vista Ofis Koltukları

Yönetici odasında ise daha soğuk ahşap olan ‘Kafkas Meşe’, koltukların renklerini mobilyaların ayaklarına ve duvarlara uygun olarak antrasit renklerini seçtik. Toplantı odalarını da yönetici odasıyla aynı tuttuk.

Martis Makam Koltuğu / Rodos Berjer

Mevcut Ürünlerin Değişimi

Ofislerimizdeki mevcut kullanılabilir ürünleri konseptimiz doğrultusunda revize edebiliriz. Kapıların renk değişikliği, mevcuttaki dolabın başka bir alanda değerlendirilmesi gibi çeşitlendirebiliriz.

  • Projemizde çalışma katlarındaki pencere alt dolap kapaklarınızı mobilyalarımıza uygun olarak değiştirdik.
  • Yönetici odamızda mevcut dosya dolabını revize edecek tv ünitesi olarak tasarladık.
  • Ve yine yönetici odasındaki pencere alt dolaplarını yerinde cila yaparak renklerini revize ettik.

Çağın Proje-İç Mimarlık olarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda ofislerinize tüm detaylarına kadar çözümler üretmekteyiz. Anahtar teslim çözümlerimizden yararlanmak için bizimle iletişime geçin! project@caginofis.com

Proje çalışmalarımızın devamını görmek için web sitemizi ziyaret edin: https://caginofis.com/projeler/

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi de unutmayın!

http://www.instagram.com/caginofis

https://www.facebook.com/caginofismobilyalari/

https://www.linkedin.com/company/caginofismobilyalari/

www.caginofis.com


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir