OFİSİNİZ TARZINIZI YANSITSIN

Yoğun çalışma temposundaki günümüz insanı zamanının çoğunu iş yerinde geçirmektedir. Bu nedenle çok zaman geçirilen yaşam alanının huzurla doğru orantılı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çalışma yoğunluğunun çok yüksek olduğu ofislerin rahat olması insanı huzurlu bir ortamda hissettirmeli ki, performans artışı sağlanmış olsun.

Peki ofis dekorasyonunu yaparken nelere dikkat etmek gerekir, bu konuyu sizin için araştırdık. Ofis dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken ilk şey, faaliyet gösterilen sektörle alakalı bir tasarlamaya gitmek olmalıdır. Yani yaptığınız işe özgü detayları ön plana çıkarmak, doğru tasarlama olacaktır. Ofis çalışanlarının ferah bir çalışma alanına sahip olması gerekirken, kullanılan mobilya ve diğer eşyaların fonksiyonel olması son derece önemlidir. Ofis mobilya ya da diğer eşyaların renklerinin, eğer şirketin bir logosu varsa, bununla uyumlu olması, çalışılan yere verilen değeri gösterir. Yani firma renklerinin ofis içinde de kullanılması, detaylara verilen önem demektir. Ofisi efektif kullanmaya imkân verecek boyutta mobilya tercih etmek, kaba ve iç karartıcı seçimlerden uzak durmak, ofisin çalışma arzusunu kamçılayan unsurlardır.

Eğer bir ofis ve çalışanlara sahipseniz canlı renkler tercih ederek, ortamın enerjisini yükseltebilirsiniz. Ayrıca bitkilerden yardım alarak ofisinizin canlı ve yaşam dolu bir yer olduğu vurgusunu yapabilirsiniz. Eğer imkân varsa çalışanlara ortak bir iletişim alanı yaratarak, işyerindeki personel arası uyumu en üst seviyeye yükseltebilirsiniz. Mesela bir masa tenisi oynama alanı, çalışanlar arasında motivasyonu sağlarken iletişimlerini de güçlendirecektir.

Ofisinizde, en küçük detayı dahi çalıştığınız sektörün izlerini taşıyan eşya, obje ve dekoratif nesneler olmalı. Mesela reklam sektöründe faaliyet gösteriyorsanız, yaptığınız projeleri yansıtan görsellerle dekore edilmiş duvarlar buna en iyi örnek olacaktır.

Ofiste aydınlatma hiç ummadığınız kadar etkili bir konudur. Fazla ışık alan ortamlar gözü yorarken, ışığı az olan yerler de kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Yapmanız gereken şey gizli aydınlatma tercihleri olmalıdır. Böylelikle stres oluşumunun önüne geçecek ve gözün yorulmasını önlemiş olacaksınız. Açık alan ofislerde ışığı kesmeyecek panellerin olması personelin sosyalleşmesine de hizmet edecektir.

Unutmayalım ki ofisleri yaşam alanlarına çevirmek sizin yaklaşımlarınızla gerçekleşecektir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir