Etkin bir ofis tasarımı göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Faydacı işlevsellikleri, yaratıcı iç tasarım ile dengeli bir alan oluşturmak için çeşitli anahtar faktörler dikkate alınmalıdır .

Yeni bir ofis düzeni tasarlamanın amacı, genişlemek, modern çağa ayak uydurma veya yeni bir iş için olsun, süreç biraz ezici de olsa heyecan verici olabilir. Sonuçta, ofis tasarımınız kişisel imajınızı önemli ölçüde etkileyebilir .

Ofis alanı planlaması konusunda dikkat edilecek hususlarla birlikte , işyerinde verimliliği ve yeniliği teşvik eden bir ofis alanı oluşturabilirsiniz .

Yeni ofisinizi tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken temel öğeler şunlardır:

1. Gereksinimleriniz

Öncelikle, planlama süreciniz yeni ofis tasarımınızın planlama gereksinimlerini tanımlamalıdır. İster yeni bir alana taşınıyor olun ister mevcut ofis düzenini yenileyin, işinizin yeni bir alan için en önemli nedenlerini ve hedeflerini tanımlayarak başlayın. Evet, ofisinizi tasarlamak / yeniden tasarlamak çok zaman ve para gerektirir ve tasarımda değişiklik yapmayı planlamanın nedenleri tüm tasarım sürecinize rehberlik etmelidir.

Bazı nedenler arasında ofis yerleştirme, birleşme veya devralma olabilir veya işiniz departman kaymaları ve yeni iş bölümleri deneyimlediğinden mevcut alanı pekiştirmek için basit bir ihtiyaç olabilir.

Benzer şekilde, ofis alanını yeniden tasarlamanın temel hedefleri, verimliliği ve verimliliği artırmak veya işletmeyi iç ve dış izleyiciler için modernize etmek ve şirkete yeni yetenekler çekmeyi kolaylaştırmak için yeniden markalamak olabilir.

Öncelikle yeni bir ofis düzeninin amacını ve gereksinimlerini anlayarak, ‘en iyi uygulamaları’ ve tasarım trendlerini keşfedebilirsiniz, Doğru ve  profesyonel iç tasarım ve mobilya şirketi markanıza ve kişiliğine hitap eder ve çağa ayak uyduran ofislerle, hem verimliliği hedef alır, hem de trendlere ayak uydurmanızı sağlar.

(Çağın ofis 50 yıldır bu konuda sizin hep yanınızda)

2. AYDINLATMANIN ÖNEMİ

İster eviniz ister ofisiniz olsun aydınlatma, iç tasarımcının bakış açısıyla tüm tasarım sürecinde en önemli unsurlardan biridir. Kurumsal bir alanda doğal aydınlatma kullanıldığında, firmalar enerji tüketimini azaltabilir ve elektrik faturalarını düşürebilir. Ancak doğal ışık kullanımının ofis verimliliği ve genel sağlık üzerinde de etkisi olabilir. Bir ofis ortamında doğal ışık kullanımının verimliliği, iş tatmini ve ruh halini ve işçi sağlığını artırdığı gösterilmiştir. Bu nedenle doğal ışık, ofiste ki genel ruh hali için faydalıdır.

Bu nedenle, yeni ofis düzeninizi tasarlarken, doğal ışığın önemini göz önünde bulundurun. Doğal ışık, üretkenlik ve motivasyon amaçları için hayati önem taşır. Ofis mobilyalarının veya ekipmanlarının doğal ışık kaynaklarını engellemediğini veya engellemediğini göz önünde bulundurun.

Doğal ışığı, işe elverişli bir ofis alanı yaratmak için LED aydınlatma çözümleri gibi modern aydınlatma teknolojisiyle tamamlayın.

3. DOĞRU RENKLER

Ofisiniz için yeni bir düzen tasarlamak, renk düzenlerini ofis ortamınıza entegre etmek için mükemmel bir zamandır. Renkler güçlü bir iletişim biçimidir. Seçilen renk şemasına göre belirli duygusal tepkiler uyandırabilirler.

Ofisiniz için mükemmel bir renk seçmek biraz zor olabilir. Yeni bir düzen geliştirirken rengi, tam potansiyeline kadar kullanın. Örneğin, yeşilin çalışma alanlarına dahil edilmesinin ofis verimliliği, verimliliği ve çalışanların işe alınması ve elde tutulması üzerinde önemli etkileri vardır. 

Markanızın stil kılavuzunu inceleyin ve şirketinizin markasıyla uyumlu renkleri kullanın.

Renkleri tasarım öğelerine dahil ederken doğru dengeyi yakalamak çok önemlidir. Çok fazla renk zorlayıcı ve yorucu olabilir. Benzer şekilde, yeterli renk olmaması veya çok fazla beyaza sahip olması ofis ortamındaki verimliliği engelleyebilir.

4. Dinlenme alanları (Relax Room)

Günüm teknolojisi ve çalışma ortamları bir çok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Bu sebeple çalışanlara belli zaman aralıklarında dinlenme imkanı verecek, gerektiğinde orada çalışabileceği ortamlar günümüz trendlerinde ofis tasarımında olmazsa olmaz kavramlardan biridir.

5. Çalışma Yerinin, Çekim Yerine Dönüştürülmesi

Tasarımcılar yükselen  teknoloji ile beraber  kuruluşlar da kültürü geliştiren ve personel tarafından tam olarak zevk alan ofisler oluşturmalıdır. Ofis alanı değerli bir gayrimenkul yatırımı olduğundan, şirketler davetkar, ilham verici ve rahat bir çalışma ortamı oluşturmak için her inç kareyi kullanmalıdır.

Ofis genelinde mobilyalar esnek ve çok fonksiyonlu olmalıdır. Çok amaçlı odalar, çalışan bir kafe ve salon alanları, personele her gün tam olarak çalışacakları arzu edilen bir yer vermelidirler. Yeni bir ofis düzeni planlarken, ofisin kilit alanlarını iyi belirlemelidirler..

Butür tasarımlar  stratejik işbirliğini ve gelişmiş üretkenliği teşvik eder.

Büyük Resmi Görmek

Ofisinizin çalışma alanının tasarımı ve düzeninin üretkenlik, katılım, çalışan memnuniyeti, marka etkisi ve yetenek alımı üzerinde önemli bir etkisi olacaktır. Çalışmaya elverişli ve stratejik olarak tasarlanmış bir ofis düzeni oluşturmayı planlamaya dikkat edilmelidir.

Renk, ışık, mekan vb. Bireysel seçimleri göz önünde bulundurmak mümkün değildir. Bu nedenle, bir tasarımcı olarak amacınız insanların çoğu için kabul edilebilir bir tasarım, yani genellikle kabul edilebilir herhangi bir tasarım fikri yaratmak olmalıdır.

Tabii ki, yeteneklerinizi ve bilginizi bir tasarımcı olarak parlak bir şey bulmak için kullanabilirsiniz, ancak ofisin normal insanlar tarafından kullanılacağını ve her bireyin farklı bir zevke ve tercihe sahip olacağını hatırlamanız gerekir. Bu nedenle tasarımda genel bir yapı kullanmak en doğru yoldur.

Yazar: Mimar Melek AKSU

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir