Ofis ortamlarının her zaman “ilginç” veya “ilgi çekici” olması beklenemez. Aslında çoğu zaman ofisler tasarımsal anlamda “nötr”dür. Bir ofis için en kötüsü ise, donuk ve kasvetli olmasıdır.

Son yıllarda  çalışma ortamının çalışanların ruh halini nasıl etkilediği, işe katılım düzeyi ve verimliliğe ofis ortamının katkısı vb.. konularda araştırmalar yapılmaktadır. Ve bu araştırmalara göre bunların hepsinin çalışma verimliliğine direkt etkisi söz konusudur.

Bu araştırmalar neticesinde ofislerin duvar renklerinden, ofis masa düzenlerine kadar çalışanların motivasyonunu arttıracak yeni tasarımlar belirleniyor.  Firmalar artık teknolojiyi ve bunun getirdiği çalışma kolaylığını kullanıyor. Teknolojiyle birlikte yaşam algıları ve çalışma metotları da değişiyor. Facebook ve Google gibi büyük markaların öncü olduğu bir dizi kuruluş ofislerini klasik kasvetli çalışma ortamı olmaktan çıkarmıştır. Türkiye’de de buna en iyi örnek olarak Yemek Sepeti yeni genel merkezi gösterilebilir.

Her çalışma alanı tasarımı, belirli bir psikolojik tepkiye neden olacaktır. Örneğin, görsel olarak canlı bir çalışma alanı yaratıcılığı teşvik edebilir. Bir açık plan düzeni departmanlar arasında işbirliğini ve iletişimi teşvik edebilirken, bireysel ve sessiz çalışma alanları daha az arka plan gürültüsü ile daha iyi çalışan insanlara hitap eder.

Renklerin psikolojik etkisi  yaygın olarak kabul gören bir tasarım ilkesidir.  Farklı renkler farklı ruh hallerini teşvik eder: mavinin tonları sakinleştirici olabilir, sarılar canlandırabilir, kırmızılar motive edebilir ve yeşillikler yatıştırabilir. Ofis  ortamını tasarlarken kullanılacak renklerin seçiminde çalışanlar üzerindeki etkisine de dikkat edilmelidir.

Ofis tasarımının diğer unsurları – masa konfigürasyonu, doğal ışık miktarı, ortam gürültüsü seviyeler vb unsurların hepsi çalışan deneyimini besler ve üretkenliği ve bağlılığı etkiler.

Masa tenisi ve bilardo masaları gibi eğlence olanaklarını içeren modern trendler çalışanları sosyalleşmeye teşvik eder ve çalışan ilişkilerini iyileştirir. Ayrıca, çalışanlarınızın gün için de monotonluktan uzaklaşarak bazı egzersizler yapmalarına olanak sağlar ve bu da verimliliği artırır.

Yeni bir ofis kuracaksanız veya ofis ortamını değiştirecekseniz yukarıda yazılı etkenleri de göz önünde bulundurarak çalışanlarınızın daha motive ve verimli çalışacakları bir ortam oluşturabilirsiniz.  Eğer tüm bu işlerle tek başınıza uğraşmak istemiyorsanız da profesyonel bir iç mimar desteği ile hayallerinizdeki ofis tasarımına kavuşabilirsiniz.

Çağın İç Mimarlarından Ofis Tasarım Teklifi Almak İçin: https://caginburo.com/ofis-ic-mimar-projelendirme/


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir