OFİS ORTAMINDA DOĞRU İLETİŞİMİN PÜF NOKTALARI

İş hayatınızdaki mutlu çalışma ortamı ruh halinizi doğrudan etkilediği için verimliliğinizin seviyesini de belirlemiş olur. Ofis çalışanları arasındaki uyum ya da uyumsuzluk o iş yerinin genel iletişimine ayna tutan bir durumdur. İş yerindeki çalışanların birbirleriyle problemli olmaları şirketin genel işleyişine etki eden bir faktör olarak yansır.

Oysa iş arkadaşlarının uyum içinde çalışmaları, güçlü iletişimleri şirket için son derece pozitif etkilerinin olacağını söylemeye gerek bile yoktur, işlerin yolunda gitmemesi mümkün değildir.

Her şeyde olduğu gibi çalışanlar arasında yazılı olmayan ama uyulması gereken kurallar vardır. Burada yapılması gereken şey bu kurallara uymak ve kişilerin birbirine saygı duymasıdır. Mutlaka her iş yerinde sorunlar çıkabilir ama bunu saygı çerçevesinde çözmeye çalışmak, problemin büyümeden ortadan kaldırılmasını sağlar ya da en az seviyeye çekebilir. Kişilerin birbirlerine yaklaşımlarındaki tarzları, sorunların gidişatını belirleyen yoldur.

İş hayatında doğru iletişim kurabilmenin birinci koşulu empati yapabilmektir. Bunu başarabilen iş yerlerindeki uyum hemen göze çarpacak verimlilik seviyesi artacaktır.

Kişinin kendine güveni önemlidir ancak abartılı bir öz güven iletişimi bazı zamanlar zora sokan sonuçlara götürebildiğinden dozunun iyi ayarlanması gerekir.

İş hayatında yenilikçi, vizyon sahibi ve gelişime açık biri olmak çalışama arkadaşlarınızla iletişiminizi güçlendirecek bir tutum olacaktır. Ama vizyon sahibi olmanız demek her şeyi sizin bileceğiniz anlamına gelmez. Herkesin her şeyi bilmemesi ne kadar doğruysa sizin de bu olguyla hareket etmenizi gerektirir. Ayrıca bu tutumunuz çalışma arkadaşlarınızca fikirlerinize değer verilmesini sağlayacaktır.

Tabii ki iş hayatınıza olumlu yön veren tutumlardan bir diğeri de sabırlı davranmaktır. Ortak amaca hizmet ettiğinizi unutmadan tahammülsüzlükle iletişiminizi tıkanık duruma sokmamanız gerekir. Başarısızlığın en önemli sebeplerinden birini sabırsızlık olduğunu dikkate alarak davranmak yerinde olur.

Çalışma hayatında iletişiminizin doğruluğunu belirleyen kavramalar arasında paylaşım ve yardımlaşmayı da unutmamak gerekir. Bu davranış şeklinin yüksek performansın ortaya çıkmasında ivme kazandırdığını söylemek yanlış olmaz. Gereksiz rekabetlere girmenin, hem size hem arkadaşlığınıza hem de iş yerinize zarar vereceğini göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz.

Unutulmaması gereken huzurlu bir iş ortamı için iletişimin gücüne inanmaktır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir