Ofis aydınlatmasının öneminin ne kadar farkındasınız? Çalışma ortamındaki ışığın verimlik ve sağlığınız üzerinde tahmin edebileceğinizden de çok etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Doğal ışık alan bir  çalışma ortamı yapılan işte daha verimli olmayı sağlar ve geceleri daha iyi uyumaya yardımcı olur. Michigan State Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, az aydınlatılmış ofisler gibi loş alanlarda çok fazla zaman geçirmek bilgiyi hatırlama ve yeni şeyler öğrenmeyi etkileyerek farelerin beyin yapısını değiştirebiliyor. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, fiziksel çevremizdeki ışığın kalitesi bizi ciddi anlamda etkiliyor.

MSU nörologları  uyku alışkanlıkları bakımından insanlarla benzer olan Nile çimen farelerinin beyinlerini inceledi ve dört haftalık bir süreçte loş ışığa maruz kaldıktan sonra farelerin hipokampüs (beynin öğrenme ve hafızadan sorumlu bölgesi) kapasitelerinin %30 oranında azaldığını keşfetti. Parlak ışığa maruz kalan farelerin konumsal performansları arttı; loş ışığa maruz bırakılan farelere bir ay boyunca parlak ışık verildiğinde ise kaybedilen zihinsel kapasiteleri tamamen iyileşti.

Araştırmacılara göre, “loş ışık” ortalama kış günleri veya normal iç mekan aydınlatması anlamına geliyor. Aslında şaşılacak bir şey yok, kış aylarında zihinsel olarak daha sersem hissetmeye eğilimliyiz öyle değil mi? (kaynak)

İş yerlerinde aydınlatma nasıl olmalı?

Günün çoğunu geçirdiğimiz ofislerde özellikle gün ışığının azaldığı kış günlerinde doğru aydınlatmayı sağlamak için sizlere birkaç öneri paylaşmak istiyoruz.

“Doğal Işıktan Maximum Faydalanın”

Araştırmalar küçük pencerelerin olduğu yeterince gün ışığı almayan alanların stresi ve gerginliği artırdığını gösteriyor.  Bu nedenle Öncelikle çalışma alanında doğal ışıktan maksimum yararlanacak şekilde ofis tasarımı yapılmalıdır.

-koyu renk cam ve duvar renklerinden kaçınılmalıdır.  Koyu renkler ışığı pek yansıtmadığı için özellikle küçük ve dar ofislerde Açık renk duvarlar  tercih edilmelidir.

Renklerin yansıtma faktörlerini (ρ) örnek vermek gerekirse:

 • Siyah 0,05
 • Koyu kırmızı 0,10
 • Orta gri 0,20
 • Açık kahverengi 0,30
 • Açık gri 0,40
 • Gök mavi 0,40
 • Pembe,Açık yeşil 0,45
 • Açık sarı 0,70
 • Beyaz 0,80

İdeal Aydınlatma Sağlanmalıdır.

Ofis aydınlatması yapılacak işin ihtiyaç duyacağı şekilde belirlenmelidir. Çalışma alanında  hangi alanın ne kadar ışığa gereksinim duyduğunu belirlenmeli, gözü rahatsız etmeyecek ancak görmeyi sıkıntıya sokmayacak şekilde ışık ayarlaması yapılmalıdır. 

Kişisel Aydıntamalar tercih edilebilir

Yönetici odaları, tekli ofis çalışma masaları gibi kişisel çalışma alanlarında genel aydınlatma kişisel abajurlar gibi aydınlatmalarla desteklenebilir.

Ancak kişisel aydınlatma ışıklarını ya da masa lambalarını asla direk yüze çevrilmelidir. Ayrıca kişisel aydınlatma için kullanılacak ışık beyaz yerine sarı ışık kullanmak gözü daha az yoracaktır.

Son Söz:  Çalışma ortamlarında iyi bir aydınlatma sağlandığında;

 • Verimlilik artar
 • Göz sağlığı korunur,
 • Stres azalır, olumlu duygularda artış yaşanır
 • Çalışanların enerjisi artar
 • Yaşam konforu artan çalışanların motivasyon ve iş yeri aidiyeti artar.

Tüm bunlar göz önünde bulundurularak ofis tasarımında doğru aydınlatma sağlamaya önem vermelisiniz.

Doğru aydınlatma ve verimli çalışma ortamları  için “Çağın” İç Mimarlarından ofis tasarım teklifi alın: https://www.caginburo.com.tr/proje-teklif-istemi

 

 

 

 

 

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir