İş dünyası için önemli bir unsur olan networking yoğun olarak kullanılan bir kavramdır. İlk olarak Amerika’da kullanılan networking sözcüğünün tam olarak tanımı nedir diye sorduğumuzda karşımıza çıkan tanım, kişilerin hedeflerine ulaşması ve başarılı olmasına yarayan bir eylemdir, denilebilir.

Özellikle iş hayatında sektörünüzdeki kişileri tanımak, bu kişileri diğer tanıdığınız kişilerle tanıştırmakla oluşturulan topluluk sizin networkinginizdir.

Her yerde ve herkesle yapılabilen networking, doğru yönlendirme sayesinde arayışların hedeflerine ulaşmasında etkili olmaktadır. Sadece iş hayatında kullanılamayan networking hayatın her alanına nüfus etmiş durumdadır ama yine de en çok seminer konferans gibi etkinliklerde önemli kaynaklar oluşturabilmektedir.

Ticaret yapanların ya da herhangi bir sektörde çalışanların sahip olacakları geniş bir networking ağı ile yeni ortaklıklar kurulmasından tutunda yeni projelerin oluşmasına dek birçok avantaj sağlayacakları kesindir. Bu avantajların bireysel ilişkiler aracılığıyla kazanıldığı göz ardı edilemez. Hayatın içinde yer alan unsurların başında artık networking gelmektedir. Hiç dikkatinizi çekti mi, etrafınızda bulunan kişilerin amaç ve hedeflerinizi gerçekleştirmenizde ne kadar katkı yaptıkları ve bu ilişkiler sayesinde yeni yollar çizdiğinizi. İşte çevrenizdeki bireysel ilişkide olduğunuz bu kişiler ve onların aracılığıyla tanıştığınız yeni insanlar, hedefinize yürümenizde destek olan ya da olabilecek bu kişiler sizin Hub’larınızdır.

Networking ağlarınızda bulunan bazı kişilerin size doğrudan bir şeyler satma çabasında olduklarını görürsünüz. Pazarlamacı mantığıyla yaklaşım doğru bir yöntem değildir. Tanışmak ve çevreyi geliştirmeye odaklanan kişiler sizin için doğru networkingdir. Bu ilişkiler arasında ayaküstü konuşma denilen Minling kavramı da networking ağının bir dalı ya da koludur ve yeni ilişkiler başlatmak için çok uygun ortam sağlar.

Etkili kartvizit kullanımı da networking alanında önemli bir yer tutar. Kartvizitinizin birçok kişide olması demek ağınızın o kadar kuvvetli olduğunun göstergesidir. Networking oluşturduğunuz kişilerle bir araya gelmeli, telefonla aramalı ya da mail yoluyla ilişkinizi devam ettirmelisiniz. Bu şekilde ilişkileriniz sıcak kalacağı için herhangi bir kayıp yaşama riskine de girmemiş olursunuz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir