İş yaşamında sürdürebilir büyümeyi ve gelişmeyi öngören şirketler personellerine esnek çalışma imkanı, ile birlikte özerk ve bütünsel bir rahatlık sunarak hedeflerine ulaşmayı planlamaktalar.

Çalışanların verimliliği için yapılan araştırmalarda, esnek çalışma saatlerine ve ofis dışında çalışma imkanına sahip olan personellerin işten aldıkları tatminin ve işe olan bağlılıklarının daha yüksek olduğu sonucu ortaya çıkıyor.

Teknoloji ile birlikte değişen iş alanları kişiye, mobil çalışma yöntemlerinin artması ile birlikte her yerde ve herhangi bir saatte çalışma ortamı sunarken yeni çalışma modellerini keşfetme imkanı veriyor. Yeni çalışma yöntemleri ile değişen iş kültürü ve yaşamı geçmişe göre karmaşık gibi görülebilir ancak yeterli kaynak ve alanlara sahip ekiplerin etkili çözümlere imza attıkları gözlenirken, problemleri aşma konusunda çalışanların iş birliği içinde oldukları belirlendi.

Çalışma alanları, çalışanların verimliliği ve motivasyonları için önem arz eden bir konudur. Dikkatleri dağılmadan gerek ekip gerekse bireysel çalışmalarını sürdürebilmeleri için çalışanların ofis koşullarına takılmadan işe odaklandıklarında verimliliğin yüksek seviyeye çıktığı ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde çalışanlar, iş yapmalarını kolaylaştıracak teknolojik çözümlerle birlikte ilham alacakları ve motivasyonları arttıracak ofislerin peşinde olduğu biliniyor ve bu sebeple iş birliği ve iletişimi olan, ekip çalışmasına önem veren alternatif çalışma alanlarına rağbet ediyorlar.

Günümüzün bu sürekli değişkenliğinde ofisler tamamen ortadan kaybolmuyor ama tamamen değişik bir yer haline geliyor. İşverenler çalışanlarından yüksek verim alabilmek ve odaklanma, sosyalleşme ve iş birliğini yakalamak için farklı aktiviteleri yapabilecekleri ekosistemler oluşturuyorlar.

Bizim ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi freelance çalışanların ve iş birliği yapılabilecek çalışma alanlarının sayısı hızla artıyor, çalışanlar daha esnek çalışma koşullarını rahatlık ve özgürlük sunması açısından daha çok tercih ediyorlar.

Anlattığımız bu tür şirketlerde personelin kendini özgür ve rahat hissedecek çalışma yerleri hazırlanmaya başlansa da bunlardan bazıları hem fiziksel açıdan sıkıntılı hem de iş yapmak için gerekli araçlardan eksik kalabiliyorlar veya ofis içinde oluşturulan alanların bir kısmı işlerken bir kısmı neredeyse hiç talep görmeyebiliyor.

Bunun gibi sorunların olmaması için ofis tasarımını bir bütün olarak ele almak ve bazı faktörlere dikkat etmek gerekiyor.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir