Mülakata girmek heyecan yaratan bir durumdur. Kendi dilinizde yapacağınız iş mülakatı dahi stres oluştururken, İngilizce yapılacak olması ekstra bir heyecana sebep olabilir.

Aslında bu durumu bazı tedbirlerle yumuşatmak pekala mümkün. Nasıl mı? Haydi gelin beraber bakalım.

İngilizce’yi ne kadar bildiğinizle ilgili doğru bilgilendirme yapın:

Cv’nizdeki bilgilerle gerçekteki durumunuzun örtüşmesi gerekir. Öz geçmişinizde çok iyi olan İngilizce seviyeniz gerçekte daha düşükse aleyhinize bir durum yaratmış olursunuz. İşe girme mülakatınızda yanlış beyan yapmış olmanız daha en baştan kötü bir görüşme geçireceğinizin garantisini taşır. Abartıdan uzak bilgi paylaşımı gerçekten de İngilizce seviyenizin ne derecede olduğu kadar önem taşıyan bir husustur. Sonuçta gireceğiniz mülakatın İngilizce olarak yapılacak olması bu dile ne kadar hakim olduğunuzu hemen ortaya koyacaktır. Sizinle mülakat yapacak kişinin karşısında zor duruma düşmek istemeyeceğiniz için bilgilerinizi gerçekle aynı doğrultuda paylaşmanız sizin hakkınızda verilecek kararda etkili olabilir.

Ezber yaparak mülakata girmeyin:

İngilizce olarak yapılacak mülakata girmeden hazırlık yapmanız gerekir. Ancak bu olası soruların cevaplarını ezberlemek anlamına gelmiyor tabii ki. Klasik olarak sorulan sorulara incelemenizde sakınca yok ama bu sorular doğrultusunda hazırlık yaparak mülakata girmek sizi o sırada zor duruma düşürebilir. Heyecanla cevapları karıştırıp, tamamen alakasız yanıtlar verebilirsiniz. En akılcı yol sakin olmak ve akıcı bir dille cevap vermektir.

Kendi sektörünüzün teknik terimlerine hakim olmalısınız:

Şirketlerinde konumlandırmak isteyen işveren ya da yöneticiler iş dilini bilmenizi bekleyeceklerdir. Bulunduğunuz sektördeki teknik terminolojiyi bilmeniz gerekir. Mesela insan kaynaklarında çalışıyorsanız bu konuyla alakalı teknik terimleri bilmeniz ve akıcı olarak kullanıyor olmanız gerekir. Bu alandaki donanımınız sizi diğer adaylar arasında avantajlı duruma getirecektir.

Çalışmayı istediğiniz şirketle ilgili bilgi toplayarak mülakata gidin:

Diğer adaylardan öne geçmek istiyorsanız mülakata gitmeden önce şirketle alakalı bilgi edinin. Örneğin edindiğiniz bilgileri İngilizce olarak akıcı bir dille aktaracak düzeye getirin. Mülakat öncesi sık sık İngilizce bilen biriyle pratik yapmak çok iyi olacaktır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir