Liderleri diğer personel ya da yöneticilerden ayıran bazı özellikleri vardır. Onun içindir ki ‘’herkes yönetici olabilir ama lider olamaz’’ mottosundan yola çıkarak bu ayrımlara dikkat çeken bir yazı hazırladık sizler için, birlikte bakalım.

Takdir edersiniz ki bir şirketin tüm kararlarındaki isim olmak, en tepedeki insan olmak öyle göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Tahmin edilemeyen zorlukları olan liderlik, beklenmeyen sürprizlere hazırlıklı olmayı gerektirdiği gibi, ani karar verebilme yeteneğine sahip olmayı ve şirketin geleceğinde doğru adımlar atmayı da bilmeyi gerektirir. Şirketin en küçük personelinden en üst yöneticisine kadar sorumlu olan liderin tüm bunları sırtlayabilmesi için hangi vasıfları taşıması gerektiğini birlikte inceleyelim.

Güçlü iletişim yeteneği:

İyi bir lider iyi bir dinleyicidir. Personelinden gelecek öneri ve yeni fikirlere açıktır, onun için iletişim dilini iyi kullanabilen ve iyi bir dinleyici olarak şirketin geleceğinde rol oynayabilecek kişilerin önerilerine açık olabilmesi adına, güçlü bir iletişime sahip olması gerekir. Ulaşılabilir olması gereken liderin, müşterilerin beklentilerine ve isteklerine dair bilgisi olmalıdır. Artık gelişen dünyada dev şirketlerin başlarındaki isimlere on-line ulaşım o kadar kolay ki, eskiden olduğu gibi birçok prosedürün olması gerekmemekte, şirketin ceosunun blog sayfasına yapılacak yorumla kişinin kendisini ifade etmesi mümkün olmaktadır. 

Karar anlarında hızlı ve etkili olabilmelidir:

Karar vermekte son isim olduğu için liderlerin doğru analiz yapabilme yetisine sahip olmaları gerekir. Yüksek sorumluluk gerektiren liderlik pozisyonundaki kişinin, etkili ve hızlı kararlara imza atabilmesi için, şirkete avantaj ya da dezavantaj teşkil edecek unsurları iyi analiz edebilmelidir.

Lider, kendine güvenen ve personelini iyi yetiştirebilendir:

Üstün başarılara imza atmış liderlere baktığınızda öz güveni yüksek, egosu olmayan kişiler olduklarını hemen görürsünüz. Eğitim, liderler için çok önemli bir etken olarak yer aldığından şirket içi personel eğitiminden sık sık yararlanırlar. Şirketi başarısında önemli yer tutan personelin, kişisel eğitiminde de çaba harcarlar. Personeli yıpratmak yerine onlardan yüksek performans alabilmek adına her yolu denemekten kaçınmazlar.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir