Ferah Bir Ofis Tasarlamanın 8 Sırrı

Şirketinize gelen ziyaretçileri etkilemek ve ekibinizi çalışmaya cezbetmek için bir servet harcamanıza gerek yok.

Kişisel yaşamınızda, muhtemelen fiziksel ortamınızın ruh halinizi etkilediğinden şüphe etmiyorsunuzdur. Sadece dağınık bir evin sizi nasıl  demoralize edeceğini veya doğal bir manzarada yürüyüşün sizi rahatlatabileceğini düşünün. Hayatımızda, ruh halimizi etkilemek için rutin olarak konum değiştiriyoruz.

Neden aynı şey ofisiniz için doğru olmasın? Bir ışık altındaki şeyleri düşünün ve büyük olasılıkla çevrenizdeki ekibinizin mutluluğu, yaratıcılığı veya üretkenliği için hiçbir şey yapmadığınızı görebiliyorsunuz, ancak daha sonra mantıklı iş sahibi olarak düşünmeye çalışıyor ve bir modelin maliyetlerini saymaya başlıyorsunuz. .

Ofisinize odaklanmak, çalışanlarınıza ilham veren ve ziyaretçilerinizi etkileyecek sıcak, davetkar bir alan oluşturmak için harcayacağınız mebla gerçekten değer veriyor mu? Bu, ofisinize yapacağınız yaklaşıma bağlıdır. Bir uzmana göre,  servet harcamadan çalışma alanınızı yenilemenin çok kolay yolları vardır. İşte en iyi ipuçlarından bazıları şöyledir;

1. Hava Spreyi ile Ofis Kokusunu Değiştirin

Ofisinizi düzelttiğinizde, işlerin nasıl göründüğüne dikkat etmek doğaldır, ama başka bir önemli düşünceyi ihmal etmeyin – ofisinizin kokularının nasıl değiştiğini, aynı zamanda temelde hiçbir ücret ödemeden daha güzel bir yer olmasını sağlayabilirsiniz.

İngiltere Guardian gazetesinden Jon Card, “Japonya’da Takasago Firması, kokuların çalışanların performansını nasıl etkilediğine dair araştırmalar yaptı.% 54 oranında limon kokusu aldığında daha az hata yaptığını,% 33 oranında yasemin kokusu ile daha az hata yaptığını ve % 33 ve lavanta ile yine daha az hata yaptıklarını tespit ettiklerini belirtti.” Bu küçük araştırmaya göre ofis çalışanımızın performansına direk etki ettiğini ifade edebiliriz.

2. Ayırt Edici Özellik

En iyi ofis alanları sadece işlevsel, temiz ve şık değil; Ayrıca şirketin ruhundan bir şeyleri de yakalarlar. Bu yüzden, tasarımınızın çıplak kemiklerine sahip olduğunuzda, birkaç ilginç dokunuşa da dikkat edin. Pahalı olmaları gerekmiyor. Şirket logonuza sahip bir özellik duvarı başlamak için bir yer, ya da bazı model dokunuşlar, modern bir aksesuar, bir antika ya da el yapımı bir şey karıştırarak tarz oluşturun.

“Kahve masalarında yapılan kapıları gördüm, bir süt şirketi için ışıklara dönüştürülen süt şişesi kasaları – Bir markayı değil, sadece bir markayı değil, aynı zamanda bilinirliği de güçlendiren bazı şaşırtıcı şeyleri yaparak fark oluşturun.

3. Kurumsal sanatınızda ticaret

Çevrimiçi arama yapın ve uygun Tasarım Kodları lisansıyla dijital fotoğraf indirin. Kırparak, yakınlaştırarak veya özel efektler ekleyerek kendiniz yazarak ya da bir kitaptan en sevdiğiniz bir şiiri, alıntıyı veya alıntıyı genişletip yazdırabilir. Mat ve çerçeveli, beklenmedik ve eşsiz bir sanat eseri oluşturabilirsiniz.

4. Beyaz Tahtaya Alternatif

Alanınıza ayırt edici bir karakter vermek için daha büyük bir dekoratif dokunuş mu arıyorsunuz? Beklemenin başka bir fikri var. Hepimiz mutfaklarda ve çocuk odalarında kullanılan kara tahta sprey boyasını gördük, ama ofisiniz de nasıl kullanbilirsiniz? Bir kara tahta, telefondayken not almak için hızlı bir yol ve şaşırtıcı beyaz tahtadan daha şık görünebilir.

5. Çalışma Masası Tercihi

Büyük bütçelere sahip şirketler bile ofis tasarımında tasarruf etmek için çeşitli yollar bulabilirler. Mesela büyük bir firma, milyarlarca değere sahip bir şirket dahi bu konuda tasarruf yapmak isteyebilir. Bu konu ile ilgili ofis mümkün olduğunca ferah ve efektif çoklu çalışma masaları kullanarak alternatif çözümler oluşturulabilir

6. Antre Alanına Gerçekten ihtiyacınız var mı?

Banko, resepsiyon alanlarıyla uğraşmak gittikçe artan bir şekilde ilgi görüyor. Eğer her zaman müşteriniz geliyorsa, belki de bir taneye ihtiyacınız var demektir; değilse, bu gerekli midir?”

Resepsiyon alanınızı kapattığınızı düşünürken, müşterilerin ofise girerken denizde kaybolacağını düşünerek endişeleniyorlar mı? Belki de cevap senin ayaklarının altında, resepsiyonistleri olmadığı için müşterilerini mekânda yönlendirmek için bir yola ihtiyaç duydukları bir şirket, markalı baloncukları yere yapıştırarak, bazıları mavi, bazıları da yeşil. Farklı renkler farklı odalara yol açarak, müşteriye nereye gideceğini açıklamak için çok kolay. Ucuz ve renkli zemin işaretleyicileri de alanı kişiselleştirip farklılık oluşturulabilir.

7. Canlılık Getirin!

Doğanın her türlü görüntünün yaratıcılığı artırdığı görülmüştür, bu yüzden ekibinizin dış mekânda harika bir şekilde bağlantı kurmasını sağlayın. Hayatta kalabilen ve harika görünecek bir canlı bitki olsun, ya da bakamayacak olursanız, masanıza dışarıdan bakmasını sağlayın. İş yerinde yeşil ve canlı bir şeyler görmeyi çok seveceksiniz ve bu yaratıcı düşünce sizin verimliliğinizi arttıracaktır. Boyanmamış ahşap gibi doğal malzemeler kullanmak bile bu size yardımcı olabilir.

8. Hemen para kazandırsın diye yenileme?

Ofisinizi değiştirmek çok paraya mal olacağı için değiştirmeyi beklersiniz, ama işte burada radikal bir fikir. Eğer yedeklenecek birkaç masaya sahip olursanız, geliştirirseniz alanınızın bir kısmı aslında size para kazandırır.

Her zaman çok fazla boş alan harcıyoruz, her malzemeyi maksimum kapasite ile kullanmıyoruz. Eğer bir ofisiniz varsa, henüz farkında olmasanız bile çok fazla alanınız var. Kendinize sorun: Ofisim ne kadar dolu?