İşsizlik günümüzün en büyük problemlerinden biri. Kimisi yeni iş hayatına başlayacakken kimi işten ayrılmış ya da çıkarılmış olarak iş arayanlar ordusuna katılıyor. Sonuçta sebep ne olursa olsun kişinin aradığı işi bulması hiç de kolay değil. Çoğu zamanda mutsuz olacağını bile bile karşısına çıkan işe evet demek zorunda kalanlar, azımsanmayacak çoğunlukta maalesef.
Bu bağlamda iş ararken doğru iş arama kriterlerini bilmeniz, iş bulmanızı kolaylaştıracaktır. Aldığınız eğitim, kariyer geçmişiniz ve donanımınız doğrultusunda kişisel ihtiyaçlarınızı belirleyerek iş arama kriterlerinizi belirleyerek iş aramaya başlamalısınız. Sonuçta iş aramak da bir iştir mottosuyla konuya yaklaşmak istediğiniz alana ve olmak istediğiniz çalışma ortamına sizi daha hızlı yaklaştıracaktır.
O halde iş arama sürecinde uymanız gereken adımları ve davranışları maddeler halinde sıralayarak iş bulmanın püf noktalarına birlikte bakalım.
• İş arama aşamasında sabırlı davranmalısınız, zira bu süreç tahmininizden uzun sürebilir. Umutsuzluğa kapılmak motivasyon kaybına yol açacağından inançlı bir şekilde sağlam durmaya çalışın.
• İş aramada geçen zaman dilimini kendiniz için çalıştığınız süreç olarak kabul etmelisiniz, böylelikle sizi sık boğaz eden duygu düşüncelerden uzaklaşmış olursunuz. Bu arada öz geçmişinizi yenileyerek elden geçirin. CV’nizi aradığınız işin özelliklerine göre güncelleyerek etkili ve doğru öz geçmiş hazırlamak için kendinize fırsat verin.
• İş arama kanallarınızı belirleyerek, kariyer sitelerini, insan kaynakları ofislerini, gazete ilanlarını takibe almanız aradığınız işe size daha çabuk ulaştıracaktır. Bu arada sosyal mecralar olan linkedin, xzing gibi platformlarda kariyer geçmişinizi açık ve net olarak sergileyerek iş bulma araçlarınızı genişletin. Belki de aradığınız özellikteki iş kendiliğinden size gelir.
• İş başvurusu yaptığınız yerlerden gelen görüşme talebine mutlaka gitmelisiniz. Gitmeyi düşünmüyorsanız dahi mazeretinizi kibar bir dille karşı tarafa bildirin. Bir gün bu nezaketiniz mutlaka bir yerde karşılık bulacaktır.
• Her görüşmeniz mükemmel ya da olumlu geçecek diye bir şey yok. Bu nedenle olumsuz görüşmeler sizi yıldırmasın. Her görüşmeyi deneyim olarak kabul edin. Görüşmeler olumsuz dahi olsa heyecanınızı kontrol altında tutarak, kendinizi ifade etmekte sizi eğitecektir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir