Hayatımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz çalışma alanlarımızdan ofisler, kütüphaneler, restoran okul, ev gibi kapalı alanlardaki hava kalitesinin sağlığımızı nasıl etkilediği dikkatinizi çekti mi?

Havadaki partiküller ve çeşitli gazlar, havalandırması yetersiz kötü kokulu ortamlar sadece sağlığımızla kalmayıp performans ve konforu da negatif şekilde etkilemektedir. Yetersiz hava kalitesi siz farkına varmadan ya da sebebinin bu olduğunu bilmeden nefes almada güçlük, gözlerin yanarak kızarması, astım, koah, baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, hava yoluyla bulaşan grip kronik veya sonradan gelişen sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Birçok araştırma sonucunda kapalı mekanlarda olmak zorunda olan kişilerin yetersiz hava kalitesine maruz kaldıkları gözlenmiştir.

Bazı dış ortamlardaki havanın da kirliliği söz konusu olsa da iç mekanlardaki hava kalitesinin 3-4 kattan 100 kata kadar yükseldiği ve bu havayı soluyan kişilerde çeşitli sağlık sorunlarının görülmesi kaçınılmaz olarak nitelendiriliyor. Kapalı alanlarda çalışan kişilerde görülen sağlık sorunlarının sebeplerinden önemli bir oranı iç mekanlarda soludukları kalitesiz havadan kaynaklandığı, uygunsuz havalandırmalar, ısıtma-soğutma ve iklimlendirme sistemi eksikliklerinin etkisinin olduğu vurgulanıyor.

Kapalı alanlarda çalışanlarda görülen ve sebebi belli olmayan bedensel rahatsızlıklarda, hasta bina sendromu tabiri kullanılmaktadır. Bu sendrom kalabalık nüfusun çalıştığı yüksek binalarda daha çok görülürken baş ağrısı, yorgunluk, gözlerde, burun ve boğazlarda tahriş gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Hasta bina sendromu teşhisi konabilmesi için bu belirtileri gösteren kişinin binadan ayrılınca belirtilerin azalması gerekir.

Odadan odaya değişen hava kalitesini etkileyen etmenler arasında karbondioksit, su buharı, ozon formaldehit, uçucu organik bileşenler gibi dış ortamdan kaynaklanan kirleticiler, sigara kullanıcılar, mantarlar, virüsler, bakteriler elektronik eşyalardan yayılan radyasyon, bina yapımında kullanılan malzemeleri saymak mümkün.

İç mekanlarda hava kalitesinin yüksekliği motivasyon ve verimliliği arttırırken, odaklanma ve hatırlama gibi zihinsel işlerde de başarıyı yükseltiyor.

Ofislerde hava kalitesini yükseltmek için kirlilik kaynaklarının tespit edilmesi gerekir. Dış ortam ile ofis arasındaki hava sirkülasyonu artırılmalıdır.

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir