İş hayatında başarılı olabilmek, kabul görmek, sektördeki diğer kişi ya da kurumlar tarafından onaylanarak, saygı görmek için alanında uzmanlaşmak ve yanı sıra çok çalışmaktan geçer.

Dijital çağın başlamasıyla günümüzde zaman eskiden çok daha hızlı geçiyor. İletişim kanallarının bu kadar hızlı ve çok olmasıyla birlikte zamana yetişmek ve planlamak da zorlaşıyor. Bunun sonucunda da çalışkanlık ile işkolik olmak arasındaki ince çizginin sınırlarını bilmek gerekiyor.

 İşkolik Olmak

İşkolik hastalığına yakalananların maalesef ki hızla arttığı günümüzde hayatın çalışmaktan ibaret sanan kişi hem kendine hem de çevresine de sıkıntı yaşatabiliyor. Bir süre sonra sadece çalıştığı süre boyunca kendini iyi hisseden kişiler önce kendini sonra ilesi ve arkadaşlarını ihmal ederek hayatın diğer kalanını yok saymaya başlıyorlar.

Peki çok çalışmak işkolik olmak mıdır yoksa aralarında farklılıklar varmıdır? Birlikte bakalım.

Günümüzde insanlar kim oldukları, ne yaptıkları ve sonuçta elde ettiği kazanımlar ile değer gördüğü için işkolikler bu üç değer yargısı arasındaki dengeyi kuramayan kişiler olarak göze çarpar. Çok çalışanları işkoliklerden ayıran en önemli özellikleri daha sağlıklı bakış açısına sahip olmalarıdır. İşkolikler ise yapılan ile elde edilen arasında kim olduklarının farkına varamayanlardır. İşleri ile adeta evlidirler. İşleriyle olan bağıları öylesine kuvvetlidir ki kendi hayatlarından bile önce iş hayatlarının gelmesi onlar için normaldir. Hayatlarının merkezine işlerini koyarlar.

İşkolikler genel olarak duygularını ve hayattan beklentilerini çalışma yaşantılarının arkasına saklarlar. İşkoliklerin aile hayatları, eşi, çocukları, akrabaları, arkadaşları, önemli ve özel günleri, gibi kavramlar işlerinden sonra gelir.

İşkoliklerin stop düğmesi yoktur, çok çalışan kişilerle aralarındaki fark da budur. Çok çalışan kişiler nerede, ne zaman durmak gerektiğini çok iyi bilirler. Çok çalışan kişilerin işlerinin dışında da bir yaşamları vardır ve işkoliklere göre bu hayatı yaşamaya çalışırlar, işkoliklerin ise boş zamanlarında dahi kafalarında işle ilgili mevzular birbirini kovalar.

İşkolik olmak önceleri keyifli ve zararsız gibi görülse de zamanla kişinin özel hayatına olduğu kadar iş hayatı ve iş yeri için de zararlı sonuçları olur.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir