İş görüşmelerine gitmek, giderken ne giyeceğini düşünmek stres yaratabilir. Tabii ki özenli olmayı gerektiren kıyafet seçimi sizin etiketiniz olacağından bazı detaylara dikkat etmeniz gerekecektir. İş görüşmelerine giderken giyeceğiniz kıyafetteki doğru tercih, her zaman için klasik tarzdaki giyim şeklidir.

Klasik tarzda giyinmek gerek derken, elbette ki klişeleşmiş takımlardan bahsetmiyoruz. Kendi tarzınızı yansıtacak eklemelerin bulunduğu klasik bir tarz, sizin hakkınızda ipuçları verecek şekilde olmalıdır. Abartıdan uzak, klasik görüntüyü bozmayan ayrıntılar sizi tekdüzelikten çıkaracaktır. Diğer günler canlı ve renkli giyinmekten hoşlanıyor olabilirsiniz, ama günlük giyim tarzınızla iş görüşmesine gittiğinizde sizin hakkınızda ‘’ciddiyetsiz’’ izlenimi bırakabilirsiniz. Bu yüzden işi görüşmenize değer verdiğinizi ifade eden lacivert, siyah gibi takım elbiseyle birlikte tarzınızı yansıtan kravat, fular, takı gibi aksesuarlarla renklendirerek gitmek doğru olacaktır diye düşünmekteyiz.

Çalışmayı istediğiniz şirket, rahat ve özgür bir ortam sunan, giyim tarzınızı sorgulamayan bir yapıda olabilir ama siz yine de ilk görüşmeye blue jean pantolonla gitmekten kaçının. Rahat ve özgür bir tarzınız olduğunu vurgulamak istiyorsanız, bunu yansıtan kumaş pantolonla toplantıya katılarak stiliniz hakkında karşı tarafa sinyaller verebilirsiniz.

Dedik ya kot pantolon giymeyin diye, o halde spor ayakkabı da olmaz, dememize gerek yoktur herhalde. Sanki tatil günündeymişsiniz de bir ara oraya uğramışsınız izlenimi vermek istemediğinizi düşünüyoruz. Eğer mevsimlerden yaz günü ise siz siz olun şık dahi olsa terlik giymeyi aklınızdan geçirmeyin. Hatta açık olmayan ayakkabı tercih etmek sizi işin ciddiyetinin farkında olduğunuzun göstergesi olabilir.

Ceket seçiminde de özenli davranmanızı tavsiye ederiz. Eğer klasik tarz size göre değilse blazer ya da spor kesimli ceket işinizi görecektir. Abartılı makyajdan da kaçınmanızı öneriyoruz, zira yanlış anlaşılmanıza sebebiyet verebilir. Aksesuar olarak saat tercih etmeniz sizin zamanlamaya önem verdiğinizin yansıması olarak algılanır. Kadınlar saate ek olarak inci küpe ve kolyeden yana tercihte bulanabilirler.

Temiz, traşlı, kadınların saçları düzgün taranmış, kişisel bakımlarının özenli yapılmış olması, kir, ter kokusundan uzak, tertemiz dişlerle iş görüşmelerine gitmeleri, kendileri hakkında iyi izlenim bırakmalarına vesile olacaktır.

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir