Tatlı bir telaşla karışık, heyecan ve birazda stres, işin ilk gününde herkesin ortak duygularıdır. Aslında bu algı çok normaldir. Yeni çalışma arkadaşları, yeni bir iş ortamı, yeni bir çalışma düzeni ve kuralları, derken liste uzayıp gider. Tüm bunlar kafanızda uçuşurken ister istemez biraz gerilir ve sorularınıza yanıt aramak ya da tahminler yürütüp, ilk iş gününün nasıl olacağını düşünerek geçirirsiniz.

Peki ilk iş gününü rahat geçirmenin yolları varmıdır? Elbette vardır. Sizin için hazırladığımız önerileri dikkate alarak ilk iş gününüzü relax geçirebilirsiniz.

Konuşmak yerine etrafınızı gözlemleyin:

İş ortamını gözlemlemek ilk gün yapacağınız en doğru harekettir. İş arkadaşlarınızı gözlemleyerek nasıl çalıştıklarına, neler yaptıklarına dikkat edin. Personelin iletişimi, birbirleriyle ilişkileri nasıl? Yöneticilerin çalışanlara karşı takındıkları tutum beklediğiniz yönde mi, ya da daha farklı bir tavır içindeler mi? Yeni iş yerinizdeki düzen nasıl işliyor? Personel ekip çalışmasına yatkın mı? Kişilerin birbirine hitap şekli nasıl? Ast üst ilişkilerindeki iletişimin boyutları hangi seviyede? Tüm bu sorularınıza iyi bir gözlem yaparak cevap bulabilirsiniz. Gözlemleme yaparak kısa sürede uyum sağlayabilir, kime karşı, nerede ve nasıl davranacağınızı keşfedebilirsiniz.

Soru Sormaktan çekinmeyin:

İlk bulunduğunuz ortamda çekingen olmanız doğaldır ama bundan kurtulmanın yolu soru sormaktır. Aklınızdaki tüm soruları sormakla cevaplara ulaşacak, böylece kendinizi daha rahat, stresiniz azaltmış ve iyi hissederek geçirmiş olacaksınız. Çabuk kaynaşmanıza yardım edecek bu tutumunuzla motivasyonunuzu arttırmış olacaksınız.

Zamanında iş yerinde olun:

Mesainizin başlama saatine uyarak vaktinde iş yerinde olmaya dikkat edin. İlk iş gününde işe geç kalmak hem sizi strese sokar hem de sizin hakkınızda negatif düşünülmesine sebep olur. Yöneticinizin sizin hakkınızda edineceği ilk intiba mutlaka ki önemlidir. Bu avantajı kaçırıp ilk günden işe geç kalmak çok da hoş karşılanmayacak bir durumdur. Yaşadığınız şehirde trafik problemi varsa ona göre evden çıkmayı planlamalısınız.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak ilk iş günü sendromu yaşamaktan kurtulabilir ve rahat bir iş günü geçirebilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir