Yaşadığımız mekanları tasarlarken renk seçimine dikkat etmemiz gerekir. Bir mekana girdiğimizde, dikkatimizi çeken ilk şey renk yelpazesi olur. Her bir renk insanlarda farkı bir etki uyandırır. Renklere yaşımız, çevremiz, işimize de bağlı olarak farklı anlamlar yükleriz. Mekanı ağırlıklı olarak kullanılan renge göre algılarız. Daha sonra eşyaların detayları kendini gösterir.

Bulunduğumuz ortamda renklerin etkilerini tanımlarsak; soğuk renkler genelde sakinleştirici, rahatlatıcı, huzur verici renklerken, sıcak renkler daha harekete, sohbete yönlendiren renklerdir. Açık renkler mekanları olduğundan geniş gösterirken, koyu renkler daha dar alan algısını verir.

Cape Town / House Elliott – Paul Elliott Architects

İç mimaride kullanılan renkleri belirlerken 60-30-10 kuralından faydalanarak mekanları tasarlayabiliriz. Tasarım yaparken üç renk seçilmelidir. Bu renkler birbirine uyumlu ve birbirini tamamlayan renkler olmalıdır. Öncelikle yoğun olarak kullanılacak bir renge karar verilmelidir. Sonrasında ise %30 oranında kontrast bir renk seçilebilir. %10luk kısımda detaylar için yardımcı bir renk belirlenir.

Australia / Bundeena House – Tribe Studio Architects

Ahşap malzemeler kullanıldığı mekanlarda doğal özellikleriyle görsel etkiyi ve mekanın karakterini oluşturur diyebiliriz. Ahşabın çok sayıda renk ve doku seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca cila, boya, eskitme gibi yüzey işlemleri uygulanarak çok daha farklı yüzeyler elde edilebilir. Mekanda oluşturulmak istenen etkiye göre farklı ahşap malzemeler seçebiliriz. Akçaağaç, dişbudak, meşe gibi ağaçlar açık renkli olduğu için mekanda ferah ve modern bir etki oluştururken; maun, wenge gibi koyu renk ağaçlar ise karanlık ve daha klasik bir etki oluşturur. Ahşap dokusunu oluşturan liflerin yönüne bağlı olarak mekanın daha yüksek ya da daha geniş algılanması sağlanabilir.

Japan / Kids Smile Labo Nursery – HIBINOSEKKEI + Youji no Shiro

Ahşap gibi kentlerin kültürel ve yerel değerleri olarak kullanılan materyallere bağlı olarak, bazı şehirler kendine has doğal bir renkle tanımlanır. Böylesi bir kent parçasında malzemenin rengi şehrin kimliğini kurgular.

Kent dokularında karşımıza çıkan ahşap yapılar farklı renk uygulamaları ile zaman içerisinde şehri tanımlayan simgeler haline dönüşürler.

İç Mimar Sinem Alkış & İç Mimar Esra Balta

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir