Etkili konuşmanın gücünü eminiz ki sizde keşfetmişsinizdir. Kalabalık bir toplumda etkili konuşabilen kişilerin güçlü bir iletişim kurduklarına şahit olmuşsunuzdur. Malum çağımız iletişim çağı, dünyanın neresinde olduğunuzun önemi yok artık, etkili bir konuşma ile güçlü bağların oluşabileceği iletişim kurmak, global dünyanın gereği olduğundan bunu nasıl başarmak lazım? Haydi gelin etkili bir konuşmacı olabilmek için nelere dikkat etmek gerekiyor, birlikte bakalım,

Yaşamın başladığı ilk çağlardan beri insanları bir araya getiren kurdukları iletişimdir. İletişim birçok yolla kurulabilir, internet, konuşma, dinleme, yazma gibi birçok yol iletişim aracıdır. Eğer etkili bir konuşmacı iseniz gerek iş dünyasında gerekse kişisel yaşantınızda avantajlısınız demektir.

Kendini ifade etmenin en iyi yöntemi olan etkili bir konuşmacı olmak için dilin iyi kullanılması gerekir. Mesela etkili bir konuşma için, her ne konuda konuşacaksanız, kendinize güvenecek kadar bilgi sahibi olmalısınız. Zira yeterince bilgi sahibi olmadığınız konuda konuştuğunuzda ikna gücünüz zayıf olacağından, verim alma ihtimaliniz de zayıf olacaktır. O yüzden donanımınızın iyi olmasına dikkat ederek konuşmaya özen gösterin. Tutarlı ve sağlam temellere dayanan konuşmanızdan etkilenecek olan dinleyicilerin size karşı ilgisi, özgüveninizin arttıracak ve hakimiyet tamamen sizde olacaktır. Konuyu çok iyi bildiğinizden sorulan sorulara vereceğiniz cevaplar da iletişiminizin etkisini yükseltecektir.

Konuşacağınız konuya ne kadar hakim olursanız olun, şayet dilinizi iyi kullanamıyorsanız karşı tarafı etkilemeniz zor olacaktır. Kelimeleri doğru telaffuz etmeli, dil bilgisi kurallarını dikkate alarak konuşmalısınız. Düzgün, sakin ve doğru konuşabilen kişiyi dinlemek kişiler için keyifli olacağından bu durum sizin için kazanım olacaktır. Ses tonunuzu, kendinden emin ve kişiliğinizi yansıtan bir ayarlamayla konuşmaya başladığınızda, dinleyiciler üzerinde pozitif bir etki bırakmanız hiç de zor olmayacaktır.

Güçlü bir iletişim için gerekli unsurlardan bir diğeri de göz temasıdır. Kendinden emin olmanın yansıması olan göz teması dinleyici ile aranızda görünmeyen ama etkili bir bağ oluşturur.

Etkili konuşma için yapmanız gerekenler daha bitmedi. Yapmanız gerekenlerden biri de konuşmanızı görselleştirmenizdir. Konuşmanızı desteklemesi için, bilinen sözlere başvurarak alıntılar yapmalısınız. Kısa hikayelerle, üslubunuza dikkat ederek ve etkili örneklerle konuşmanızı canlı tutarak dinleyiciyi etkilemeniz işten bile değildir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir