Görsel iletişimin sanata dönmüş haline grafik tasarım denilmektedir. En önemli amacı, anlatmak istediği mesajı karşı tarafa aktarmak, bir ürün ya da hizmeti tanıtımını yapmaktır. Bu aktarımı yapabilmek için içerik metinlerini ve görsellerini bir araya getirerek algılanması kolay ve göze hoş gelecek şekilde tasarım haline getirilmesidir.

Birçok alanda uygulama yeri vardır, baskı, ekran, hareketli film, animasyon, iç mimari gibi ortamlarda grafik tasarım olmazsa tüm bunlar hayat bulamaz.

Aslında grafik tasarım yaşantımızın her alanında yer alır. Şöyle yolda olduğunuzda çevrenize bir bakın. Dükkanların tabelalarından, çarşıdan aldığınız bir ürüne, televizyonlardaki programlardan reklamlara, deterjan ambalajından, şirket logolarına, daha görüp de farkına varamadığımız birçok alanda, kısacası her yerde grafik tasarımlara rastlarız.

Grafik tasarımın kullanıldığı o kadar çok sektör var ki, değişim gösterip kendine has tarz kazanmakta ve kendi içinde bir akım yaratıp buna göre hareket etmektedir. Çevremizdeki her şeyden hatta doğadan bile etkilenip popüler kültürün etkilerini dahi taşımaktadır.

Grafik tasarım tabirinin ilk olarak kullanılması, 19. yüzyıla kadar eskiye dayanır. İnsanlar arasındaki iletişimin gereği olarak kullanılan grafik tasarım, hiç eskimez, modası geçmez ve popülerliğini asla kaybetmez. İnsanlarda bir algı yaratmanın, mesaj vermenin veya ürün tanıtmanın en kolay, en güzel ve en etkili yoludur.

Görsel grafik tasarımcılarının sürekli kendilerini yenileyerek tüm bu teknolojik gelişmelere paralel olarak grafik tasarım mesleğini, geliştirmeye ve her türlü hayal gücü ve fikre açık olmalarıyla birlikte teknolojinin sunduğu olağanüstü gelişmeleri takip etmeleriyle baş döndürücü duruma gelmiştir.

Önceleri metale açılan oygular şeklinde yapılan grafik tasarım, teknolojinin ilerlemesi ile gelişerek, daha özgür ve yaygın bir duruma gelmiştir. El işçiliğiyle yapılan tasarımlar günümüzde bilgisayarın ve bunun için hazırlanan programların yardımıyla bilgisayar çizimlerine geçilmiş, olağanüstü çalışmalar ortaya çıkmıştır ve çıkmaya devam ediyor.

Tasarımcıların ilham aldığı yer gözünün gördüğü her yer ve internet aracılığıyla tüm dünyadır. Tasarımların insanlar için yapıldığı düşünülürse, tasarımcıların insan psikolojisini, algılarını, duyarlılıkları ve popüler kültürü çok iyi analiz etmeleri, başarılı tasarımlara imza atmalarında dikkat edecekleri detaylardır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir