Teknolojik gelişmelerle birlikte ekrana bakma sürelerimiz de arttı. Sadece ofis ortamında bilgisayar ekranlarına değil, mobil telefonlarla birlikte yolda, evde, her yerde gözümüz ekranda. Hal böyle olunca göz sağlığımızı korumak da bir hayli zorlaşıyor. Ofis mobilya blog’da bu hafta göz sağlığı konusunu ele alıyoruz. Umarız paylaştığımız bilgiler göz sağlığınızı korumanız konusunda faydalı olur 🙂

Göz Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı

Göz hastalıkları modern çağın hastalıkları arasında yer alıyor. Her 3  kişiden 1’inde göz rahatsızlıklarını görmek mümkün. Göz sağlığını etkileyen unsurlar arasında genetik ve kronik rahatsızlıklar yer alsa da  teknolojinin yanlış kullanımı,  parlak ekranlar, ekrana fazla yakından bakmak, çok fazla ekrana bakmak gibi gün içinde sıkça yapılan yanlışlar, göz sağlığının  bozulmasına sebep olan en önemli etkenler.

 

Ekran Işığını Doğru Ayarlamalısınız!

iş hayatında yapılan en büyük hatalardan birisi bilgisayar ve cep telefonu ekranlarının parlaklığının doğru ayarlanmaması.  Parlaklık ya da az  ışık göz yorgunluğuna yol açan ve göz sağlığını tehdit eden başlıca unsurlardan birisidir.  Okumayı zorlaştırır ve ekrana daha yaklaşılmasına neden olur.  Hemen şimdi monitör ve telefon ekran parlaklığını kontrol edin ve parlaklık ayarının orta düzeyde olmasını sağlayın.

Ekrana Fazla Yakından Bakmamalısınız!

Yakın mesafeden bir şeye uzun süre bakmak gözleri birbirine yakınlaştırır bu da göz yorgunluğu ve göz kuruluğuna  yol açar.  Ekranla göz arasındaki mesafe 50 cm’den az olmamalıdır.

Göz Hizasına Dikkat!

Mobil kullanımının yaygınlaşması ile birlikte ekranlar bir hayli göz hizasının altına indi. Bu göz rahatsızlıkları ile birlikte duruş bozuklukları, bel, boyun, sırt ağrılarının da oluşmasına sebeptir.  Özellikle işyerlerinde  ekranların göz hizasında olmasına dikkat edilmelidir. Ofis masası ve ofis koltuğu arasındaki mesafe doğru ayarlanmalı, ekrana fazla yakın veya fazla yüksekten bakılmamalıdır.

(“Doğru Ofis Koltuğu Nasıl Seçilmeli?” adlı blog yazımızı da okumanızı öneririz…)

Gözlerinizi Mutlaka Dinlendirmelisiniz!

Ekrana bakarken bazen kendimizi öyle kaptırıyoruz ki, göz kırpmayı bile unuttuğumuz zamanlar oluyor.  Uzun süre ekrana bakmak göz sağlığı sorunlarının oluşmasında/artmasında başlıca etken. Bunun önüne geçmek için her yarım saatte bir ekrana bakmaktan vazgeçmek ortalama 20-30 sn. kadar gözleri dinlendirmek, bu süre içerisinde uzaktaki noktalara bakmak;  hem göz sağlığı hem de görüş kalitesini arttırmak için oldukça faydalıdır.

Düzenli Aralıklarla Göz Muayenesi Yaptırın!

Yukarıda sağlığımız sebepler dışında, yeme içme bozuklukları, hijyen, lens kullanımı ve diğer çevresel/ kalıtsal faktörlerde göz sağlığını etkileyen faktörler arasında yer alır.  Göz sağlığı açısından yapılması gereken en önemli işlemlerin başında  düzenli göz muayenesi yaptırmak gelmelidir. Yılda en az bir kez göz muayenesi yaptırmak, göz sağlık sorunlarının erken tespit ve tedavisi için önemlidir.

 

Hepinize sağlık dolu, hayırlı haftalar dileriz. 🙂

 

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir