Retro tarzı mobilya nedir? Sıklıkla “Geçmişe Dönüş: Retro!” İfadesini duyarız ve aynı ifade mobilya / tasarım endüstrisi için de geçerlidir. Retro mobilyalar, 1950’ler ve 1980’ler arasında on yıllardır yapılmış ya da kullanılmış olan tarzlardır.

Retro kelimesi geriye bakmayı ifade eder. Tasarımcılar, üreticiler ve müşteriler retro mobilya hakkında konuştuğunda, nostalji ile geriye bakan ve geçmişte popüler olan tarzlara saygı duyan bir mobilya tarzına atıfta bulunuyoruz.

Yani, 1950’li yıllarda, 1960’larda, 1970’lerde Retro mobilyalar popülerdi. Son zamanlarda endüstri 80’leri listeye ekledi.

“Retro tarzı nedir?” Diye sorduğunuzda. Geçmişte üretilen özgün mobilyalar görmeyi beklemelisiniz. Bununla birlikte, son yıllarda, Retro bir görünüm elde etmek için üretilen yeni mobilya da bulacaksınız. Retro, kelimenin modern tanımlarına göre, yakın geçmişte bir imaya işaret eder.

Yine de Retro olma kavramı, nostalji fikrinden farklıdır. Nostalji ile geçmişe bakmak, olumlu duygular getirir ve belli bir zaman ya da mekânı anımsatan hatıraları çağrıştırır. Retro, özellikle mobilya söz konusu olduğunda olumsuz duyguları uyandırabilir. İnsanlar neden 1960’larda popüler olan, ancak modern zamanlarda olmayan bir tüylü halıya sahip olduklarını merak edebilirler. Aslında, Retro olan belirli bir öğe sadece bir dönemi tanımlayabilirken, diğerleri modern, günlük mobilyalarımıza dönüşmüştür.

Retro Mobilya Nedir, Tam Olarak?

Retro tarzı kaprisli olabilir, pop kültürüne hitap edebilir ve hatta yapışkan veya değersiz olabilir. Pop kültüründe, modada, grafik tasarımında, doğal kaynaklarda veya güncel olaylarda trendlere eğilimli olabilir. Retro mobilya şudur; işte bu klasik bir şey.

1950’li yıllardan kalma mobilyalar, modern mobilya üretiminin etkisini gösterdi. Şık bir profile sahip gösterişli mobilyalar, cesur desenli duvar kağıtları ve kumaşların içine yerleştirilmiştir. 1950’li yılların Retro tarzı mobilyalarında, mekânda sahneler gösterildiğinde “Geleceğe Dönüş” ünitesini anımsatan Formika tepesi masaları ve krom bar tabureleri yer alıyor. Sonraki on yıl, 1960’larda, yapı, desen ve üslup açısından daha hareketliydi. Rengarenk desenlerin ve renk sıçramalarının ana akım olduğu zamandı. Düşük sehpalar vardı  ve 1960 lar da  sehpalar hala popülerdi, ancak tek parça kalıplı veya havaya uçurma koltukları gibi mobilyalar da görürdünüz.

1970’ler boyunca mobilya, şık kalitesini kaybetmeye başladı ve biraz daha hantal ve tıknaz olmaya başladı. Avokado yeşillikleri, hasat altınları, portakallar ve dünyevi meşeler mobilyaların renk paletlerine ve dekorlara hakim oldular.

 

1980’lerde olduğu gibi, art deco, Güney Batı motifleri gibi, dekorasyon stilini ağır bir şekilde etkiledi. Ülke stilleri de popülerdi. Deniz mavisi ve leylak, geometrilerden çiçeklere uzanan desenler dahil olmak üzere, stillerin çoğunda popüler olan iki renktir.

Özetle, bu mobilya ve iç dekor stilleri farklı olsa da, hepsi Retro tarzı şemsiyenin altına düştüler.

Bugün, modern koleksiyonlarda geniş yelpazede Retro stillere yer veriyoruz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir