İş bulma süreci çok keyifli zaman dilimleri değildir. Birçok konu kafanızı meşgul eder. Bu süreci kolaylaştırıp hızlandırmanın yollarını sizler için araştırıp bu konunun ipuçlarını paylaşmak istedik.

Cv’ niz de iş tanımı bölümünü ayrıntılı şekilde doldurun:

İşverenin sizin iş tanımınızı tam olarak anlayabilmesi için detaylara dikkat ederek doldurmanız gerekir. Cv lerdeki tüm alanların içinde en dikkat çeken bölüm’’ iş tanımı’’ olduğundan ayrıntılı olarak doldurmak, sizi işe aldırabilecek bilgilerin içerdiği yerdir. Bu alandaki size ait bilgiler içine daha önce görev aldığınız işleri, kişisel ve ekip arkadaşlarınızla gerçekleştirdiğiniz projeleri, eğer bir yönetici iseniz, aldığınız sorumlulukların kapsamını yazmanız, iş verinin bu konudaki kararlarını doğrudan etkileyecektir.

Mutlaka ön yazı yazmalısınız:

Cv’niz ne kadar etkili olsa da başvuru yapacağınız yere içeriği dolgun bir ön yazı yazmak sizi rakiplerinizin önüne geçirip belki de işi sizin almanızı sağlayacaktır. O işi istemekteki nedenlerinizle birlikte iş tanımındaki yetkinliklerinizi ve o pozisyonda alabileceğiniz sorumlulukları anlatan bir ön yazı ile belki de onlarca kişinin önüne geçeceksiniz. Ön yazı iş bulma sürenizi kısaltacak en etkili yollardan biridir.

İş ararken anahtar kelimeleri kullanın:

İş bulma sürecinde işinizi kolaylaştıracak yollardan biri de anahtar kelimelere göre arama yapmanızdır. İş aradığınız sektör ve pozisyonlara uygun anahtar kelimelerle arama yapmak size hız kazandırabilir. Örneğin reklamcı kelimesi ile tüm ilanlara tek tuşla ulaşabilirsiniz.

Online platformlardan yapılan mülakatlara katılın:

Gelişen teknoloji ile zaman ve mekan algısı değişirken avantaj sağlayan uygulamalardan olan online mülakatlar, her iki tarafa için kolaylık getirmektedir. Sizi tanımaları ve ikinci görüşmenin olup olmayacağını belirleyen online mülakatlara bulunduğunuz yerden katılabilir, bu da yapacağınız ikinci görüşmeyi daha rahat geçirmenizi sağlayabilir.

Sektörünüzü takip edin:

Aradığınız işe daha hızlı ulaşımınıza imkan sağlayan sektör takibini hafife almayın. Sosyal medyadan da takip edebileceğiniz şirketler size hız kazandırabilir, buralardan iletişime geçerek görüşme talebi elde edebilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir