Bugün 1 Ekim Dünya Çocuk Günü, Uluslararası Çocuk Günü fikri, 1925 yılında Cenevre’de yapılan Çocukların Refahı için Dünya Konferansı’ndan sonra doğmuştur. 54 ülke katılımıyla gerçekleşen Konferans’ta Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi kabul edilmiştir. Dünya Çocuk Günü adıyla çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar. Her Ekim ayının ilk Pazartesi günü Dünya Çocuk Günü’ dür. 

Biz de bugünün anlam ve önemine dair çocuklarımızın geleceğini planlamasına yardımcı olacak  bir kaç fikri sizlerle paylaşmak istedik.  Öncelikle tüm  ebeveynler rekabetin iyiden iyiye artacağı geleceğin  iş dünyası içerisinde çocuklarının iyi bir yere sahip olmasını ister. Ve çocuklarını geleceğe hazırlamak için  elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışır.

İşte bu noktada, çocuklarınızı geleceğe  hazırlanırken  yol gösterici olabilecek 4 adımı sizler için derledik.

Çocuklarınızın sorumluluk almasına izin verin!

Birinci adım “Çocuktur yapamaz” düşüncesinden uzaklaşın. Evet çocuklar henüz hayatta tecrübesiz ancak dememeden de tecrübe kazanamazlar,  bunu da bilmeliyiz. Kendi doğrularımızı dayatmadan, onların da birey olduğunu kabul ederek, yaşlarına uygun görev ve sorumluluklar verebilmeliyiz.  Çocuklarımıza tek başlarına yürüyebilecekleri bir yol açmanın inceliklerini öğretmemiz gerekir. Onlara özgüvenli olmayı, kendi işlerini tek başlarına başarabilmeyi öğreterek  çocuklarınızın geleceği için belki de en önemli alt yapıyı sağlamış olacağız.

Spor ile İlgilenmelerini Sağlayın!

Çocuklarınızı bir spor dalıyla tanıştırarak, hem bedensel gelişimlerine yarar sağlayacak aynı zamanda da takım olma hissini ve birçok insanla birlikte çalışma başarısını kazandıracaksınız. Tüm bu kazanımlar çocuğunuzun gelecekte insanlarla daha iyi iletişim kurabilmesine, ekip olarak çalışmanın değerini anlamasına şimdiden katkı sağlayacaktır.

Birlikte Birikim Yapın!

Her bir ailenin ekonomik şartları farklıdır ancak çocuğunuz için yıllar öncesinden yapacağınız çok küçük miktarlardaki birikimler bile, çocuğunuzun gelecekteki ihtiyaçları için önemli birer kaynağa dönüşebilir. Bu noktada birikim yaparken çocuğunuzu da bu sürece dahil etmek, çocuğunuzun da harçlıkları ile kendi geleceğine katkı sağlamasına izin vermek onun gelecek hayallerini daha çok sahiplenmesini sağlayacaktır.

Meslekleri Tanımasını Sağlayın!

Üniversite çağına gelmiş olan bir çok genç, henüz ne meslek seçeceğini bilmeden sınavda aldığı puana veya ailesinin yönlendirmesine göre gelecekte mesleği olacak okulların tercihlerini yapıyor.

Çocukların meslekleri tanımasını sağlayarak onların ileride severek ve isteyerek yapacakları bir işe sahip olmaları yönünde temel adımı atmış olacaksınız.

Çocuğunuzu ilgilendiği meslek grubunda çalışan insanlarla tanıştırabilir, onları iş yerlerinde görme, sohbet etme imkanı verebilirsiniz.

Ayrıca iş yerinizin şartları uygun ise bazı günler çocuğunuzun sizinle birlikte işe gelmesini sağlayın. Çocuğunuzun sizi çalışırken görmesi aranızdaki bağı da kuvvetlendirecek ve çocuğun iş hayatı hakkında fikir sahibi olmasını sağlayacaktır.

Çocuğunuz iş yerine geldiğinde  Ofis masası üzerinde veya farklı tarzlarda yapabileceği yaşına uygun basit işleri ona verirseniz size yardımcı olduğu için daha da mutlu olacaktır.

Unutmayın:  Yatırım her zaman maddi değildir. Çocuğunuzun geleceğine yatırım yapabileceğiniz onlarca farklı yol bulunur. Birlikte vakit geçirebileceğiz fırsatlar yaratmak, onun size yardımcı olmasını sağlamak, çocuğunuzun farklı insanları ve meslek gruplarını tanımasını sağlamak gibi birçok yol onun daha iyi ve zengin görüşlü bir geleceğe sahip olmasına yardımcı olur. Bu sayede  hem sosyal ve aile hayatında, hem de iş yaşamında daha başarılı bir bireyin tohumlarını ekmiş olursunuz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir