İnsan, doğası gereği fiziksel ve sosyal çevresinden etkilenerek kendi değişimini onaylamış oluyor. Bu anlamda kişi psikolojisi, çevre psikolojisin etkisi altında değişimin kapılarını aralıyor.

Günlük yaşantımızda bilerek ya da bilmeyerek çevreden etkilenen davranışlar içinde bulanabiliyoruz. Mesela film izlemek için sinemaya giderken, aklımıza takılan bir sorunu çözmek ve yalnız kalabilmek için çoğu zaman açık hava yürüyüşlerini tercih ediyoruz. Her insan kendi kişiliği ve tecrübelerine göre değişik özelliklere sahip faaliyetlerde bulunmayı benimsiyor.

Bir uzmanlık alanı olan çevre psikolojisinin araştırdığı başlıklar arasında ortam değişikliklerinin insan davranışlarını nasıl etkilediği, hava kirliliği, ortamdaki ses ve gürültü, kapalı alanlarda ve ofislerde çalışanların sağlık açısından nasıl etkilendiği, bir ofiste çalışan bireyin ne gibi fiziksel gereksinimlerinin olduğu gibi bir dizi konu var.

Yapılan araştırmalarda görülmüştür ki, tasarımların mutluluk, iyilik, motivasyon, hayat tatmini ve üretebilme yetisini yükselttiği sonucuna varılmıştır. Araştırmalarda detaylara inilmesine sebep ise kent yaşamının artması, sanayinin hızla gelişimi, ofis çalışanlarının çoğalmasından doğan kirlilik, sağlıksız ofis koşulları ve bunun sonucunda ortaya çıkan sağlık sorunları gibi faktörlerdir. Bu sonuçlar çevrenin edilgen olmayan, insanla yakın etkileşim içinde olduğunun kabulünü sağladı.

Kişilerin aktivitelerini gerçekleştirdiği mekanlar sosyal ve kültürel anlamda ilişkilerin yaşandığı ve belirlendiği çevreler olarak hayata girerler.

Dağlar, denizler gibi doğal ortamlarla binalar ve caddeler gibi insan eliyle yapılmış çevreleri kapsayan fiziksel çevre kadar sosyal ilişkileri, kültürü ve toplumsal etkileşimin ilgi alanı olan çevre psikolojisi ele aldığı ortamlardan biride günlük yaşamın büyük bölümünün geçirildiği ofislerdir.

Toplumları doğrudan etkileyen iklim koşulları, coğrafik etkenler yaşam tarzlarını ve kültürleri şekillendiren en önemli başlıklardır.

Mekan ve insan arasındaki ilişkinin bileşenlerindeki detayda yapıların, binaların, evlerin ofislerin, kafelerin tasarımlarının mobilya ve diğer ayrıntılarla birlikte kişiler üzerinde benzer bir etkisi olduğu hemen göze çarpmaktadır.

Her dönemde kendi modası olan ofis ve benzeri mekanların tasarımları, insan üzerinde psikolojisine doğrudan dokunacak kadar etkili olmasından dolayı tasarımcılara belli bir sorumluluk yüklemektedir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir