Çalışan insanların zamanının büyük bir bölümü ofislerde geçtiğinden çalışma sırasında ihtiyaç duyulan rahatlığın sağlanması gerekir. Bu konforu sağlayacak ihtiyaçların başında koltuk seçimi başı çeker. Gün boyu bilgisayar karşısında geçirilen zamanda oturduğunuz koltuğun özelliklerine göre seçilmesi sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Boyun ve sırt ağrıları, ofis ortamında çalışanların en sık şikayet ettikleri konular arasındadır. Tüm mesai saati aynı yerde sabit kalmak elbette ki birçok rahatsızlığı da beraberinde getirir. Uzmanlar aynı oturma pozisyonunun sağlık problemi yaşanmasındaki büyük etkiye sahip olduğunu belirtirken, konforun sağlanması açısından seçilen koltuğa da dikkat çekiyorlar. Yani yanlış oturma pozisyonu kadar yanlış koltuk seçiminin de bel boyun ve sırt ağrılarında etkili olduğunun altını çizmekteler.

O halde doğru oturma şekillerinden sonra doğru koltuk seçimi nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir? Birlikte bakalım:

Yönetici Koltuğu Seçimi:

Kurumsal yapılarda yapılan en büyük hataların başında satın alınacak yönetici koltuklarının ergonomisi değerlendirilmeden en uygun fiyata sahip olanı tercih edilmesidir. Halbuki çalışanların sağlığı sizin iş gücü kaybınız önleyecek en büyük etmendir. İlk aşamada ucuz maliyet bütçeyi zorlamasa da uzun vade de daha pahalı maliyetlere sebep olacaktır.

Peki hangi unsurlar çalışanın sağlığına konfor sunacak yapıdadır derseniz işte size madde madde aranılacak özellikler.

  • Kumaşı: Yönetici koltuğunun kumaşı terleme yapmayan, gün boyu çalışamaya imkan verecek özellikte olmalıdır. Terlemeyi engelleyen file sırtlıklar, deri veya suni deri koltuklar tercihlerin en başında yer almalıdır.
  • Bel bölgesi desteği: En çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri de yönetici koltuğunun bel destekli tasarıma sahip olmasıdır. Bel bölgesini destekleyen tasarımlar sırtınızı dik tutarak uygun çalışma pozisyonunda kalmasına imkan sağlar.
  • Baş ve boyun desteği: Seçeceğiniz yönetici koltuğunun sırt bölümünün uzun ve baş desteği ile tamamlanmış olması son derece önemlidir. Sırt ve boyun bölgesine destek veren tasarımlar, yönetici koltuğu seçerken dikkate almanız gerekenler arasındadır.
  • Tekerlekli ve yükseklik ayarlı koltuklar: Yönetici koltuğu seçiminde aranacak özelliklerden bir tanesi de tekerlekli ve yüksekliği ayarlanabilir mandala sahip olmasıdır. Tekerlekli yönetici koltukları kişinin, çalışma çemberindeki değişik noktalara rahatlıkla ulaşımını sağlar. Ayrıca ayarlanabilir yükseklik fonksiyonu olan koltuk, bacak boyuna göre ayarlanabilerek konforlu çalışma imkanı sunar.
  • Kollu yönetici koltuğu: Seçeceğiniz koltuğunun mutlaka kollu olmasına özen gösterin. Böylece çalışanın doğru kol ergonomisinde çalışmasını ve omuz ve sırtını rahat bırakmasını sağlamış olursunuz.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir