Yapılan araştırmalar çalışma yaşamında ofis çalışanları uyudukları zamandan daha fazla süreyi oturarak geçirmekteler. Düşünün yatağınızı seçerken birçok kriteri göz önünde bulundurup ona göre tercih yapıyorsunuz, oysa daha fazla zamanı çalışma koltuğunuzda geçirdiğiniz halde koltuk seçiminde bu kadar titiz davranmıyorsunuz.

Bir çalışma gününde mesai zamanınızın dörtte üçünü bilgisayar karşısında geçirdiğinizi düşünürsek, çalışma koltuğunuzun sağlığınız açısından ne kadar önemli olduğu kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Vücudu tamamen destekleyen bir ofis koltuğuna sahipseniz ağrılar, kronik yorgunluk, bel ve boyun ağrıları gibi uzun vadeli ve yanlış oturmanın sebep olduğu sorunların meydana gelmesini önlemiş oluyorsunuz.

Peki sağlıklı bir ofis koltuğu nasıl seçilir?

Yüzlerce alternatifin bulunduğu çalışma koltuğunuzu seçerken size en uygun olanı bulmakta bazı ölçütleriniz olmalı. Çalışma alnınızdan çalışma şeklinize, özel ihtiyaçlarınızdan vücut şeklinize kadar birçok kriteri göz önünde bulundurarak seçmelisiniz. Ancak tüm bunların yanı sıra sağlıklı bir çalışma koltuğunun bazı temel özellikleri taşıması gerekir.

Bu temel özelliklerden ilki koltuğun yüksekliğidir. Aşağı ve yukarı ayarlanabilir özelliğe sahip olması gereken çalışma koltuğunuz böylelikle bedeniniz için ideal ölçüye gelebilir. Ayrıca yüksekliğinin ayarlanabilir olması nedeniyle vücut ölçülerinize, masanızın yüksekliğine ve çalışma pozisyonunuza uygun olarak koltuk yüksekliğini belirleyebilirsiniz. Ayaklarınızın yere tam basmasına ve üst bacağınızın yere paralel olmasına dikkat ettiğinizde sağlığınız için doğru olanı yapmış olursunuz.

Çalışma koltuğunuzun vücudunuza göre ayarlayabileceğiniz bir bel desteği olmasına dikkat etmelisiniz. Bel desteği, bel boşluğunuzu destekleyerek uzun zamanlı oturduğunuzda beliniz üzerinde oluşturacağı baskı ve yükü azaltacağından, sırtınızı ve belinizi farklı oturma pozisyonlarında destekleyecek ve omurganız üzerindeki stresi ve baskıyı azaltacaktır.

Çalışma koltuğu seçiminde koltuğun genişliğine de dikkat etmek gerekir. Beden ölçülerinize uygun olarak yeterli oturma alanına sahip olmalıdır.  Koltuğunuza oturduğunuzda üst bacağınızı desteklemeli aynı zamanda dizlerinizin arkasına temas etmelidir.  Ayrıca kolçakları kollarınızı rahatsız etmemeli ve rahat bir oturma sunmalıdır.

Oturma derinliği de koltuk seçerken dikkat etmeniz gereken bir detaydır. Bacak boyunuza uygun bir oturma derinliği olmalıdır. Ayrıca çalışma sırasında farklı pozisyonlarda duruşunuzu korumalıdır.

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir