ÇALIŞMA HAYATINDA BAŞARILI OLMA TÜYOLARI

Yeni bir işe, özellikle de hayatınızın ilk işine başlamak hiç kolay olmadığı gibi, heyecanın, telaşın ve kaygının yoğun olduğu ender zamanlardan biridir. “Bu işte başarılı olabilecek miyim?”, “Kendimi ifade edip eğitimini aldığım işimi performansa dönüştürebilecek miyim?”, “Nasıl bir kariyer beni bekliyor?” gibi sorular kafanızda uçuşup durur.

Aslında her insan için farklı öncelikler olduğu gibi farklı önerilerinde bulunduğunu belirtip yine de bunların genel geçer olduğunu söyleyerek çalışama hayatında başarılı olmanın tüyolarını vermeye başlayalım.

İletişim ağınızı güçlü tutun

Çalışma hayatında networking ve ilişkileriniz çok önemli bir yere sahiptir. İlişkilerinizde samimi yapıcı ve doğal olmanız sürekliliği getiren unsurlardır. Yapmacık ilişkilerin ömrü kısa olduğu gibi, bağlantılarında çürük olmasına yol açacaktır. Bu bağlamda yapmanız gereken sağlam temeller üzerine kurduğunuz networking’i çok geniş bir yelpazeye yaptığınız yatırım olarak görmeniz gerekir, gerisinin kendiliğinden geleceğinden emin olabilirsiniz.

Teknoloji dilini öğrenin

Çalıştığınız sektörün hangi departmanında çalışırsanız çalışın en önemli meziyetiniz, teknoloji dilini kullanarak programlama yapmak, gereken bilgi ve pratikliği işinize yansıtmak olmalıdır. Yazılım dilinizi geliştirmeniz önünüze geniş bir pencere açarak sizi vizyonerliğin üst basamaklarına taşıyacaktır.

İngilizce, olmazsa olmazınız olsun

Global dünya dilinin İngilizce olduğu bilinciyle, bu dili akıcı olarak okuyup, yazıp, anlamak sizi daha işe başlar başlamaz ön sıralara taşıyacağından bu konuyu bir an evvel halletmelisiniz. Küresel kaynakları takip edip, iş dünyasında etkili bir iletişim kurarak başarılarınızı temelini sağlam zemine oturtabilmek için İngilizcenizi geliştirmeniz gerekir.

Çok okuyun

Ne kadar yoğun bir iş temponuz olursa olsun kitap okumaya vakit ayırmalısınız. Zamanı yakalamalı, okumaya, araştırmaya ve yeni şeyler öğrenmeye yeterli vakit ayırarak bilgilerinizi genişletmelisiniz. Kitap okumayı günlük rutin haline getirerek ister işinizle ilgili isterse hobilerinizle ilgili olsun hiç fark etmez yerel ve küresel yayınları takip edip çağın gerekliliğini yerine getirmelisiniz.

Stresten uzak kalmak için hobilerinize vakit ayırın

Maalesef ki stres hayatımızın her alanına olumsuz etkiler yaptığı gibi en çok da iş hayatımızı etkilemektedir. Hobilerinize vakit ayırarak stersin etkilerini en aza çekebilir iş yaşamınızda daha başarılı olmanın önündeki engelleri kaldırabilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir