İşletmeler  üretkenliği artırmak ve farklı yetenekleri çekmek için çalışma alanlarını yeniden düzenleme fikrine artacak maliyetleri düşünerek çekimser yaklaşır.  Ancak ofisinizi farklı kişiliklerin verimliliklerini artıracak ve aynı zamanda maliyetleri minimumda tutabilecek şekilde düzenlemek için birçok farklı yol vardır. İşte bu konuda bir başlangıç yapmak için bazı ipuçları …

Günümüzün çalışma alanları, tipik olarak steril beyaz kabinler ve gri halı karolardan oluşan popüler kültürde tasvir edilen geleneksel ofisin çok ötesine geçmiştir. Ancak aynı kalan şey, çalışanlar arasında verimliliği teşvik etmek için bu alanı kullanma isteğidir.

Çalışan alışkanlıkları, çalışma ve işbirliği şekilleri de dahil olmak üzere değişiyor. İngiltere’deki ofislerdeki verimlilik seviyeleri sürekli azalmaya devam ederken, işletmeler için çalışanlar arasında verimliliği ve işbirliğini teşvik eden bir çalışma alanı oluşturmak artık şart.

TEK BİR MEKANDA NASIL FARKLI SEÇENEKLER SUNABİLİRSİNİZ?

2020 yılına gelindiğinde, küresel işgücünün Milenyum (22-37 yaş) (% 35) ve X kuşağı (38-53 yaş) (% 35), büyük çoğunluğunu oluşturması bekleniyor. Bunu akılda tutarak çalışma alanlarının da bu üretim sürecine destek olabilecek şekilde çeşitlendirilmesi gerekiyor.

İŞ YAPIŞ BİÇİMLERİ DEĞİŞTİ

Son yıllarda iş hayatındaki dengeler değişti. Milenyum ve Z jenerasyonunun iş hayatına girişi ile yaşam kalitesini yükseltmek için daha programlı ve daha rahat çalışma ortamları tercih edilmeye başlandı.

Yenilenen ve genişleyen iş ağları ile rahat çalışma ortamları arayışı tüm iş yerlerinin önemli bir parçası haline geldi. Bununla birlikte ofis masası ve ofis sandalyelerinden oluşan klasik düzenli ofisler yerini esnek çalışma alanlarına bıraktı. Araştırmalar gösteriyor ki çalışanların masa ve sandalyeleri ile kısıtlanmaması iş verimliliğini arttırıyor.

UNUTMAYIN TEK BEDEN KİMSEYE UYMAZ

Verimli ve başarılı bir iş yeri yaratmak için, tek bir alanın kimseye yetmeyeceği ve klasikleşmiş düzenin etkili olmayacağı kabul edilmelidir. En iyi ofis düzeni doğru mobilya ve araçlarla düzenlenmiş, ihtiyaca yönelik tasarlanmış farklı bölümlerden oluşan bir çalışma alanıdır.

Dünyadaki yeni trend iş yerindeki farklı  görevlere göre çok çeşitli çalışma mekanları hazırlamak yönündedir. Bireysel ve kollektif çalışma şekillerine göre seçeneklendirilen tasarımlarda ihtiyaçlar belirlenerek esnek çalışma alanı desteklenir ve iş verimliliği ile iş birliği korunabilir.

Çalışanların gün boyunca yer alacakları alanlar için çok yönlü kullanıma açık ve iş boyunca aktif konsantrasyon ile dinlenmeyi bir arada barındıracak, organize iş alanları yaratılmalıdır.

 

SERBEST ALANLAR

Klasik “ev evdedir” fikri yerine sosyal ortamlar yaratılmalı, çalışanların sosyalleşmeleri için belirlenmiş bir alan oluşturulmalıdır. Bu yaratıcı düşünmeyi teşvik eder,  işyeri kültürünü geliştirir ve çalışan bağlılığını artırır.

Serbest mola alanlarının fazla yer kaplaması gerekmez ve düşük bir bütçeyle yaratılabilir. Böyle bir alan oluşturmak için, rahat kanepe, koltuk ve mobilyalar kullanabilirsiniz.

ÖZELLEŞTİRİLMİŞ ALANLAR YARATIN!

Açık  planlı iş yeri tasarımları,  bireysel çalışılması gereken işler için pek uygun değildir. Bu gibi durumlarda verimliliği en üst düzeye çıkarmak için özel alanları tercih eden her yaştan önemli sayıda ofis çalışanı bulunduğunu bilmelisiniz.

Etkileşim ve takım çalışmasının özendirildiği yaratıcı endüstrilerde faaliyet gösteren işyerlerinin açık ofislerden faydalanma olasılıkları daha yüksektir. Bununla birlikte, özel alanlara sahip olmayan ofisler, yüksek düzeyde konsantrasyon ve/veya sık telefon teması gerektiren iş yerlerinde özellikle sorunlu olabilir.

Masalara ayrıcı paneller takmak, dikkat dağınıklığı ve arka plan gürültüsünü azaltabilir, aynı zamanda çalışanlara gizlilik duygusu sunacaktır.  Bu seçeneği kullanan işletmeler açık planın işbirlikçi avantajlarından, verimlilikten ödün vermeden yararlanabilirler.

Ayrıca ofis bölme sistemleri ile farklı işler için açık ofislerde özelleştirilmiş alanlar oluşturmak da mümkündür.

İŞ GÜNÜNÜ RENKLENDİRİN

Yapılan araştırmalara göre canlı renklere sahip ı ve ferah çalışma ortamları iş verimliliğini son derece arttırmaktadır.  Ofislerde bol gün ışığından yararlanmak ve canlı renkler kullanmak çalışma alanlarının atmosferini değiştirerek yaratıcı düşünmeyi destekler.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir