Bir iş görüşmesine gitmek biraz heyecan biraz da endişe yaratır. Karşıma hangi sorular çıkacak diye meraklanmamak elde değildir. Her iş görüşmesinde sorulan klasikleşmiş sorular vardır, bunlar geçmiş deneyimleriniz, kişilik özelliklerinizi çözebilmek adına hazırlanmış sorular ve sizin onlara verdiğiniz cevaplar, sonucun olumlu ya da olumsuz olmasında çok etkilidir. Ne kadar çok olumlu görüşme geçirilirse işe yerleşme oranı o kadar artacaktır. İş görüşmesi yapacak adaylar açısından oldukça önemli olan mülakatta ne sorulur? Sorular ve cevaplarını sizin için araştırıp, maddeler halinde sıraladık. İşte size o sorular ve vermeniz gereken cevaplar.

  • Bizimle çalışmak isteme nedeninizi anlatır mısınız?

İş görüşmelerindeki mülakatların olmazsa olmazı olan bir sorudur. Ancak cevabı oldukça geniş bir yelpazeyi kapsayan zor bir sorudur. Bir önceki işinizden bahsedip, bu konudaki deneyimlerinizden söz edebilirsiniz. Özel hayatınızdan dolayı bu sektörü seçtiğinizi bahsetmek yanlış bir cevap olacağından daha çok başarı hikayelerinize dem vurarak, bu işin sizi motive eden yönlerini ön plana çıkarmalısınız.

  • Önceki işinizden neden ayrıldınız?

Önceki işinizden ayrılma nedenleri arasında olsa dahi iş arkadaşlarınız ya da patronunuzla olan tatsızlıklardan bahsetmek yerine, biriktirdiğiniz deneyimlerinizi aktarabileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz yeni bir iş arayışında olduğunuzu anlatabilirsiniz. Eski işinizde mutsuz olduğunuzdan ya da orada yaşadığınız olumsuzluklardan kesinlikle bahsetmeyip, mesleğinizle ilgili donanımınızdan bahsetmek daha akıllıca olacaktır.

  • Önümüzdeki yıllarda kendiniz için hangi pozisyon beklentiniz var?

Bu soru biraz tuzak, biraz da sizin azminizi tartacak kritik bir sorudur. Önümüzdeki yıllardaki hayallerinizden söz etmek yerine, mesleğinizle alakalı hedeflediğiniz pozisyonu ve bu pozisyonu doldurabilmek için yapmanız gerekenleri, kişisel gelişiminiz ve donanımınızla uzman bir yönetici olmayı düşündüğünüzü anlatabilirsiniz.

  • Sizi neden tercih edelim?

Çünkü aradığınız en uygun kişi benim gibi basit bir cevapla işi alma potansiyelinizi kaybetmeyin. En doğru cevap sizi seçmeleri halinde neler başarabileceklerinizi anlatarak eski işinizdeki sizin için belirtilen olumlu görüşleri aktarabilirsiniz.

  • İşinizin hoşlanmadığınız yanları varmıdır?

Bu soruya cevap verirken ayrıldığınız işinizdeki olumsuzluklardan bahsetmek yerine, işinizi severek yaptığınızı, keyif aldığınız için bu mesleği seçtiğinizi anlatmanız daha doğru olacaktır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir