Başarılı olmayı herkesin istediği bir gerçek. Başarı kendi kendine gelmediği gibi bu yolda doğru adımlar atmayı gerektiriyor. Bu yazımızda doğru adımlar atmayı başarmış kişilerin yaşam tarzlarına birlikte bakalım istedik.

Hayatın her döneminde sürekli bir başarı grafiğinin olması mümkün değildir. Başarı gibi başarısızlıklarda olacaktır, hatta olması gerekir. Başarısızlık ders alınması gereken bir çıkarım olarak görüldüğü takdirde başarıya giden yolda ilk adım atılmış demektir. Ama her yeni başlangıç başarısızlıkla sonuçlanıyorsa bazı şeyleri gözden geçirmek gerekir.

Yaşam tarzımızın çoğunu alışkanlıklarımız oluşturmaktadır. Şayet başarısız girişimler söz konusu oluyorsa, alışkanlıklarınızı iyi olanlarla oluşturmak her zaman için avantaj olacaktır. Peki bu iyi alışkanlıkları oluşturmanın bir yolu varmıdır? Tabii ki bazı altın kuralları mevcuttur. İşte size altın değerinde olan, edinmeniz gereken alışkanlıklar:

Günü erken karşılayın

Günü erken yaşamaya başlamak, zamanı efektif kullanmak açısından son derece önemli bir davranıştır, onun için erken uyanmayı alışkanlık haline getirin. Atalarımızın; erken kalkan çok yol alır sözü, tam da olabilecek fırsatların ya da zamansızlıktan yapamadığınız işlere vakit bulmak için söylenmiş bir kısa yol tarifi tadında bir sözdür. Üstelik büyük başarılara imza atan kişilerin başarı hikayelerini dinlediğinizde hepsinin erken uyanmayı, güne erken başlamayı alışkanlık haline getirdiğini görürsünüz.

O gün yapacaklarınızı listeleyin

Günü planlayarak geçirdiğinizde verimliliğinizin ne kadar arttığına şahit olacaksınız. Planlama yaparak o gün neler yapacağınızın listesini tutmayı alışkanlık haline getirerek hedeflerinize daha hızlı ulaşabilirsiniz. Planlama yapılmadan belirlenen hedefe ulaşmak mümkün görünmemektedir. Bu bağlamda planlama yaparak yönünüzü belirlemek, sizi hedefinize götürmekte en doğru yoldur.

Hayır demek sizin için zor olmamalı

Birini kırmamak için söylediğiniz evet, sizin için hayır anlamını taşıyabilir. Gereksiz ve sizin zamanınızı alacak işlerden kaçabilmek ve zamanı iyi yönetebilmek için hayır kelimesini kullanmaktan kaçınmayın. Çevrede kaba bir yaklaşım olarak algılanabilen, hayır kelimesini zorlanmadan söyleyebilmek belki de zamanınızı size hediye olarak verecek ve başarıya giden bir yolun başlangıcı olacaktır. Söylediğiniz kişiyi kırmadan nazikçe hayır demeyi en kısa zamanda öğrenmelisiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir