Yaz aylarının en keyifli anları bahçede geçirilen zamanlarıdır. Bu keyifli anların tadının en güzel şekilde çıkarabilmek için gerek bahçenin peyzajı gerekse bahçede bulunan mobilyaların bakımı daha önceden yapılması gerekenler arasında yer almalıdır.

Bu yazımızda bahçe mobilyanızın yapısına göre temizlik ve bakım çeşitlerini anlatmaya çalışacağız. Bahçe mobilyalarının temizliği yapıldığı hammaddeye göre farklılıklar gösterir.

Sentetik bahçe mobilyaları:

Diğer Bahçe mobilyalarına göre daha avantajlı olan sentetik mobilyalar, dayanıklı ve sağlam yapısıyla temizliği ve bakımı daha kolaydır. Ancak yapısına uygun temizleme modeline sadık kalınmalıdır. Polipropilen yapıya sahip olan sentetik bahçe mobilyaları, kimyasal dayanıklılığa sahip olmakla beraber çizilmeye karşı hassastır. Bu yüzden bazı temizleme maddeleri yüzeylerde çizilmeye neden olabildiği ve çiziklere dolan kirlerin temizliğinin de zor olacağını unutmamak gerekir. Sentetik mobilyaların temizliğinde en güvenli madde sirkedir. 1 ölçü beyaz sirkeyi 5 litre su ile karıştırarak sentetik bahçe mobilyalarınızın bakımını ve temizliğini rahatlıkla yapabilirsiniz. Kirleri suyla ıslattıktan sonra, yumuşak bir kumaş parçasını sirkeli suya batırarak nazikçe temizleyin. Daha sonra da durulayıp su damlası lekesi oluşmaması için silerek kurutun.

Ferforje ve Plastik Bahçe Mobilyalarının Temizliği:

Ferforje ya da plastik bahçe mobilyalarına sahipseniz, bir ıslak bez, bir kuru bez ve bulaşık deterjanı temizlik yapmanız için gereken malzemelerdir. Deterjanlı su hazırlayarak temiz pamuklu bir kumaş parçası ile silin ve durulayın ardından kuru bir bez ile su lekesi kalmaması için mobilyanızı kurulayın.

Hasır Bahçe Mobilyalarının Temizliği:

Bahçenizde hasır mobilyalarınız varsa yağ ve su bazlı sabunla yapılan temizlik en doğru uygulama olacaktır. Ilık su ve söylediğimiz özellikte sabunu hazırlayıp yumuşak yapıdaki fırça ile sulu sabunu köpürterek mobilyanızı fırçalayın. Fırçalama işlemini bitirdikten sonra bol su ile durulayın. Daha sonra hasır mobilyanızı yumuşak bir pamuklu bezle kurulayarak olası su damlacıklarının önüne geçebilirsiniz. Hasır mobilyalar için bir dip not belirtelim; içi su toplayabileceğinden bu işlemi haftada bir kez yapmak gerekecektir.

 

Kategoriler: Ofis Dekorasyon

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir